niedziela, 10 lutego 2013

Olmecka łyżka z jadeitu w Ka'Kabish

Oryginalny artykuł: Trent University Archaeologists Find Ancient Jade Spoon in Belize. Trent University 24.01.2013.
Zdjęcia "olmeckich łyżek" na stronie Latin American Studies.
Zdjęcia stanowiska na stronie Projektu Archeologicznego Ka'Kabish


W trakcie wykopalisk w starożytnym majańskim mieście Ka’Kabish w Belize archeolodzy z Uniwersytetu Trent odkryli rzadki jadeitowy artefakt: 6-cm przedmiot z jadeitu - tzw. "olmecka łyżka" - został  w czerwcu 2012  odkryty razem z 16 innymi artefaktami z jadeitu w grobowcu sprzed 2700 lat pod głównym placem Ka’Kabish. 

Podobne przedmioty były już znajdowane w Mezoameryce, ale ten jest cenny, ponieważ został znaleziony na swoim oryginalnym stanowisku archeologicznym. "Mamy przykłady takich przedmiotów w muzeach, ale pochodzą one głównie z prywatnych kolekcji, co oznacza, że brakuje im kontekstu archeologicznego, koniecznego do zrozumienia, jak i kiedy były używane" - mówi Dr Helen Haines, adiunkt na wydziale antropologii Uniwersytetu Trent i dyrektor projektu badawczego Ka’Kabish. "Te przedmioty są niezwykle rzadkie; jest to jeden z zaledwie dwóch artefaktów tego typu, które zostały znalezione w stanie nienaruszonym."

Jadeitowa "olmecka łyżka" z Guerrero w Meksyku, Snite Museum of Art (fot. Wikimedia Commons)


Zdaniem Haines to odkrycie pozwoli odpowiedzieć na pytanie, do czego używano "olmeckich łyżek", ponieważ ich przeznaczenie nadal jest nieznane. Ta została znaleziona z tuzinem paciorków z muszli morskich, więc w tym przypadku wiadomo, że była noszona jako naszyjnik. Inni badacze spekulują, że może były używane do wdychania halucynogenów, upuszczania krwi albo do tkania. 

Biorąc pod uwagę położenie grobowca oraz ilość znalezionych przedmiotów z jadeitu, Haines uważa, że osoba tam pochowana może być jednym z założycieli miasta. W tej chwili pisze artykuł o odkryciach swojego zespołu, który ma nadzieje opublikować w czasopiśmie naukowym jeszcze w tym roku.

--------------------
Czytaj takżeJadeit - Handel na ziemiach Majów - Grobowiec w Tak'alik Ab'aj - Fotogaleria: Jadeit - Fotogaleria: Przedmioty "ekscentryczne" Majów
--------------------

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz