sobota, 9 lutego 2013

Najwcześniejsze ślady kakao w Ameryce Północnej 1200 lat temu

Oryginalny artykuł: Earliest Evidence of Chocolate in North America. Science Now 22.01.2013

Ludzie, którzy żyli 1200 lat temu w miejscowości znanej jako Stanowisko 13 w pobliżu Parku Narodowego Canyonlands w Utah byli skromnymi rolnikami, którzy uprawiali kukurydzę i mieszkali w ziemiankach, ale cieszyli się z co najmniej jednego luksusu: czekolady. Według najnowszych badań pół tuzina misek z tego rejonu zawiera ślady czekolady - najstarsze znalezione w Ameryce Północnej. Oznacza to, że co najmniej od VIII wieku n.e. ziarna kakaowe (rosnące tylko w tropikach) były importowane do stanu Utah z sadów rosnących tysiące kilometrów na południe.

Odkrycie to może zmusić archeologów to zmiany szeroko rozpowszechnionego poglądu, że północnoamerykańska kultura, która później wybuduje ogromne murowane domy w Chaco Canyon w Nowym Meksyku i będzie wytwarzać misterną ceramikę, utrzymywała nikłe kontakty z sąsiednią Mezoameryką. Choć niektórzy naukowcy pozostają sceptyczni: Robert Hard z University of Texas w San Antonio, który specjalizuje się w archeologii tego regionu i nie był zaangażowany w nowe badania, nie jest do końca przekonany, czy to jest czekolada.

Pueblo Bonito - największy z "Wielkich Domów" kultury Chaco (fot. Wikimedia Commons)

Badania są wynikiem współpracy Dorothy Washburn, archeologa z Uniwersyteckiego Muzeum Archeologii i Antropologii w Filadelfii i jej męża Williama Washburna, chemika z Bristol-Myers Squibb w Princeton. W swoich wcześniejszych badaniach znaleźli ślady kakao na ceramice z XI-wiecznych pochówków w Chaco Canyon w Nowym Meksyku oraz w naczyniach z innych stanowisk z terenu dzisiejszego południowego USA. Następnie przeprowadzili badania misek wydobytych w latach 30 XX wieku na Stanowisku 13, datowanych na mniej więcej 770 r. n.e.

Badanie wody, którą wypłukano miski, przeprowadzono przy pomocy chromatografu cieczowego-spektometru masowego o wysokiej rozdzielczości, który oddziela składniki mieszanki i określa masę każdego z nich. Ślady teobrominy i kofeiny występujących w kakao znaleziono w prawie każdej analizowanej misie ze Stanowiska 13. Podobne cząsteczki znaleziono także w naczyniach z innych pobliskich wiosek i z dwóch wiosek w Colorado. Kakao ze Stanowiska 13 jest najstarsze w Ameryce Północnej, wyprzedzając czekoladę z Chaco o około 300 lat. 

Historia kakao sięga co najmniej okresu 1900-1500 p.n.e., kiedy to lud Mokaya z Meksyku cieszył się urokami czekoladowego napoju. W Mezoameryce kakao było głównie spożywane przez elity, które popijały pienisty napój czekoladowy, często z dodatkiem przypraw, na bankietach i innych uroczystościach. Natomiast w VIII-wiecznej wiosce takiej jak Stanowisko 13 z pewnością nie było wyraźnych podziałów klasowych, więc czekolada była prawdopodobnie spożywana przez zwykłych ludzi.

 --------------------
Czytaj także: Na Jukatanie odkryto kakao sprzed 2500 lat - Kuchnia starożytnych Majów - Historia udomowienia amerykańskich roślin
--------------------

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz