piątek, 1 lutego 2013

Rytualny mord na pustkowiu w Meksyku

Oryginalny artykuł: Mass Human Sacrifice? Pile of Ancient Skulls Found. Live Science 25.01.2013
Galeria zdjęć: Image Gallery: Human Sacrifices Unearthed in Mexico

Archeolodzy odkryli w Meksyku ludzkie czaszki datowane na 600-850 n.e., które być może należały do osób złożonych w ofierze. Znalezisko - opisane w styczniowym wydaniu czasopisma Latin American Antiquity - jest zlokalizowane na całkowitym pustkowiu, daleko od jakiegokolwiek większego miasta z tamtego okresu - mówi jeden z współautorów Christopher Morehart, archeolog z Uniwersytetu Stanu Georgia. Jego zdaniem może to być pozostałość największej w starożytnej Mezoameryce masowej ofiary z ludzi.

Morehart i jego współpracownicy przy pomocy zdjęć satelitarnych mapowali starożytne kanały (w tym irygacyjne) i jeziora, jakie niegdyś otaczały królestwo Teotihuacan ok. 50 km od współczesnego miasta Meksyk. To ogromne starożytne królestwo kwitło w latach 200-650 n.e., choć nadal pozostaje tajemnicą, kto je zbudował.

W okolicach jeziora Xaltocan, które obecnie zostało osuszone, ale niegdyś stanowiło obszar rolniczy, Morehart natknął się na ślady rabunku materiału archeologicznego. Po zbadaniu stanowiska jego zespół odnalazł ponad 150 ludzkich czaszek z jednym lub dwoma kręgami szyjnymi oraz sanktuarium z kadzielnicami, figurkami bóstwa wody i ceramiką przedstawiającą kaczany kukurydzy, co sugeruje przeznaczenie rytualne w związku z lokalnym rolnictwem. 

System jezior w Dolinie Meksyku około 1519 r. n.e. Jezioro Xaltocan na północy (rys. Wikimedia Commons)
Według Moreharta czaszki mają przynajmniej 1100 lat i z kilkudziesięciu do tej pory przebadanych większość należała do mężczyzn. Zdjęcia czaszek nie zostały opublikowane, ponieważ ofiary mogą mieć związek historyczny ze współczesnymi rdzennymi kulturami.

Ofiary z ludzi był praktykowane w całym regionie, zarówno w Teotihuacan, jak i późniejszym imperium Azteków, ale większość z tych rytuałów była związana z dużymi ośrodkami miejskimi i piramidami. Zdaniem Destiny Crider, archeolog z Luther College w Iowa, tu jest wielkie wydarzenie w małym miejscu. Obiekty sakralne oraz fakt, że ofiary to głównie mężczyźni świadczy o tym, że zostali oni starannie wybrani i nie jest to na przykład masowa rzeź całej wioski.

Zdaniem Moreharta wielu badaczy uważa, że ogromne susze spowodowały upadek Teotihuacan i zapoczątkowały okres wojen i konfliktów politycznych, kiedy nowe potęgi zaczęły wyrastać. Crider również potwierdza, że takie burzliwe czasy mogły być bodźcem do wprowadzenia innowacyjnych - i krwawych - praktyk.

-------------------- 
Czytaj także: Krwawe rytuały 
--------------------

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz