wtorek, 18 lutego 2014

Szczątki psów odkryte w Azcapotzalco (Meksyk)

Oryginalny artykuł: Descubren insolito entierro de perros prehispanicos

Badacze Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH), prowadzący wykopaliska w odległości zaledwie pół kilometra od centrum Azcapotzalco (Meksyk), natrafili na pochówki psów pochodzące z czasów prekolumbijskich. Szczątki dwunastu psów umieszczono w dole o wymiarach dwa na dwa metry, na głębokości 1,30 – 1,70 metra. Zostały tam złożone w tym samym czasie, ponad 500 lat temu. Jak wyjaśniła archeolog Rocío Morales Sánchez, datowanie znalezionej podczas prac ceramiki z fazy Azteca III wskazuje na późny okres postklasyczny, lata 1350 – 1520 n.e., kiedy to w Dolinie Meksyku kultura Mexików osiągnęła swój szczyt rozkwitu.

Szczątki psów znalezione na terenie Azcapotzalco (fot. INAH)
Na pozór mogłoby się wydawać, ze w odkryciu tym nie ma nic szczególnego, gdyż już wcześniej archeolodzy odkopywali szczątki psów. Do tej pory jednak psy grzebano wraz z ludźmi, aby towarzyszyły im w drodze w zaświaty lub tez zwierzęta składano w depozytach ofiarnych podczas poświęcania świątyń i innych budowli. Tym razem były to wyłącznie pochówki psów i dlatego mają tak wyjątkowe znaczenie.

Szczątki psów znalezione na terenie Azcapotzalco (fot. INAH)
Szkielety psów zachowały się w dobrym stanie i zostaną zbadane w laboratorium, co być może pozwoli ustalić, czy cierpiały one wcześniej na jakieś choroby. Biolog Alicia Blanco Padilla podała, że szczątki należą prawdopodobnie do pospolitych psów, gdyż psy rasowe, takie jak techichi są rozpoznawalne dzięki krótkim łapom, a xoloitzcuintli wyróżniały się utratą zębów przedtrzonowych w dorosłym wieku. Znalezione psy natomiast są średniej wielkości i mają dobre uzębienie pomimo różnego wieku.

Szczątki psów znalezione na terenie Azcapotzalco (fot. INAH)
Na terenie Azcapotzalco prowadzono wykopaliska już znacznie wcześniej, dzięki czemu archeolodzy odkryli budowle mieszkalne, pochówki, pozostałości dawnych kanałów, a także dużo przedmiotów świadczących o produkcji rzemieślniczej: ceramiczne pieczęcie, figurki i formy do ich wyrobu, kościane igły, narzędzia kamienne, noże z obsydianu oraz instrumenty muzyczne.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz