niedziela, 16 lutego 2014

W Ekwadorze znaleziono budynek sprzed 4 tys. lat, w Peru mauzoleum Wari sprzed tysiąca lat

Building from 2,200 BCE discovered in Ecuador. Stone Pages Archeo News 14.02.2014.
Archaeologists Find Evidence of 1,000-Year-Old Wari Tombs. Peruvian Times 11.02.2014.

W Ekwadorze odkryto budynek sprzed ponad 4 tysięcy lat

W parku archeologicznym Rumbipapa w Quito, stolicy Ekwadoru, u stóp wulkanu Pichincha archeolodzy odkryli budynek z około 2200 r. p.n.e. - najstarsze znalezisko archeologiczne w Quito. Na razie nie podano żadnych szczegółów dotyczących identyfikacji kultury, która zamieszkiwała ten rejon w okresie, kiedy wzniesiono ten budynek. 

Wykopaliska rozpoczął dwa lata temu archeolog Angelo Constantine. Na głębokości 3 m odkryto podłogę niedużego domu, którego wiek określono za pomocą datowania radiowęglowego. Znaleziono także szczątki ludzkich i zwierzęcych kości z innego okresu, prawdopodobnie po wybuchu wulkanu Pichincha. Zdaniem Danny'ego Villacis, przewodnika po parku, znalezisko jest wyjątkowo ważne, ponieważ pokazuje, że historia Ekwadoru jest bogatsza niż dotychczas sądzono i tysiące lat przed Inkami żyły tu inne ludy.

Widok na wulkan Pichincha z Quito, stolicy Ekwadoru (fot. Timwryan / Wikimedia Commons

Czytaj także: Grób ostatniego inkaskiego władcy?

W Peru znaleziono mauzoleum elit Wari sprzed 1000 lat

Archeolodzy pracujący w kompleksie Wari w środkowo-andyjskim regionie Ayacucho w Peru odkryli prawdopodobnie mauzoleum sprzed 1000 lat: dwie podziemne galerie w kompleksie położonym w dystrykcie Quinua w prowincji Huamanga. Pierwsza galeria ma 15 metrów długości, 1,4 m szerokości i około 1,75 m wysokości,  druga ma około 8,5 m długości.

Znaleziono także kamienny stół dł. 6 m i szczątki około 60 osób, które zdaniem archeologów pokazują, że kompleks stanowił zbiorowe miejsce pochówku członków elit cywilizacji Wari, która obejmowała swoim zasięgiem dużą część obecnego południowo-centralnego wybrzeża i wyżyny Peru w okresie 500 n.e.-1000 n.e. przed ekspansją Imperium Inków.

Archeolodzy pracujący w kompleksie Wari w Ayacucho w Peru (fot. Peru.21)
Czytaj także: Przedinkaska cywilizacja Wari a architektura społeczeństw - Polscy archeolodzy odkryli wspaniały grobowiec w Peru - Kolejne pochówki znalezione w Peru i na Florydzie - Dziewczynka złożona w ofierze 1500 lat temu w Yautan w Peru - Kolejne mumie znalezione na peruwiańskim cmentarzu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz