niedziela, 12 stycznia 2014

Kolejne pochówki znalezione w Peru i na Florydzie

Archaeologists Find Human Remains in Walls of Wari Complex. Peruvian Times 8.01.2014.
Work on Olmos Project Turns Up Ancient Sican Cemetery. Peruvian Times 10.01.2014.
Remains of 2,000-year-old woman found in Florida. Stone Pages Archaeo News 11.01.2014.

Trzy nowe odkrycia archeologiczne: w Peru szczątki 3 osób ukryte w murach Wiracochapampa i 35 grobów kultury Sican oraz na Florydzie doskonale zachowane kości kobiety sprzed 2 tys. lat.

W północnym Peru archeolodzy odkryli szczątki trzech osób ukryte w kamiennych murach stanowiska archeologicznego Wiracochapampa. Jedna z czaszek nadal miała metalowe elementy - być może nausznice. Jest to już piąty pochówek znaleziony w tym kompleksie i najbardziej wyjątkowy: poprzednie znaleziono w gruzie, natomiast te ostatnie zostały w celowy sposób umieszczone w niszy w murze i zabezpieczone.

Archeolodzy uważają, że Wiracochapampa był centrum administracyjnym kultury Wari, która obejmowała swoim zasięgiem dużą część obecnego południowo-centralnego wybrzeża i wyżyny Peru w okresie 500 n.e.-1000 n.e. przed Imperium Inków. Natomiast zdaniem archeologa Victora Tufinio, odpowiedzialnego za te wykopaliska, w starożytnym Peru chowanie zmarłych wewnątrz murów było typowe dla kultury Huamachuco, która kwitła na północnych wyżynach w mniej więcej tym samym czasie co Wari. Uważa on, że być może zmarli byli pierwotnie pochowani gdzie indziej, a następnie ich kości zostały przeniesione i pochowane w murach, co miało zapewnić związek między czczonymi przodkami a żyjącymi, którzy mieli zamieszkać w tym miejscu.
Prace archeologiczne w Wiracochapampa (fot. La Republica)

Natomiast w trakcie prac archeologicznych w ramach projektu irygacyjnego Olmos odkryto 35 grobowców sprzed 800-1000 lat, należących do kultury Sican, która zamieszkiwała północne wybrzeże Peru w latach 750-1375 n.e. Wraz z ciałami do grobów złożono ofiary: ceramikę i tekstylia oraz przedmioty z pozłacanej miedzi.

Odkrycia dokonano w pobliżu miasta Chiclayo - stolicy regionu Lambayeque wkrótce po Bożym Narodzeniu, kiedy archeolodzy kończyli prace nad wcześniejszym znaleziskiem dokonanym na trasie rurociągu. W sierpniu zeszłego roku w pobliżu stanowiska archeologicznego La Huaca odkryto 12 grobowców. Nowo odkryte groby mają być przeniesione do Muzeum Brüning w Lambayeque, aby umożliwić kontynuowanie ogromnego projektu irygacyjnego, który doprowadzi wodę ze wschodniej Amazonii przez Andy do pustynnego wybrzeża północnego Peru. 
Prace archeologiczne poprzedzające prace budowlane w ramach projektu irygacyjnego Olmos w północnym Peru (fot. Wilfredo Sandoval / El Comercio)
Wreszcie w trakcie budowy nowego wodociągu w Davie na Florydzie archeolodzy odkryli doskonale zachowane szczątki kobiety sprzed 2 tys. lat, prawdopodobnie należącej do plemienia Tequesta. Kobieta miała około 150 cm wzrostu i 20-30 lat. Jej szczątki zostaną zbadane przez archeologów, a następnie za około miesiąc pochowane w nieznanym miejscu przez Indian Seminole i Miccosukee, którzy zwrócili się także z prośbą, aby znaleziska nie nagłaśniać, ani nie robić zdjęć.

Zdaniem archeologa Boba Carra kobieta mieszkająca na jednej z rybackich wysp Pine Islands prawdopodobnie zajmowała się pleceniem koszy i wędzeniem ryb, a pod drogą Pine Island Road przypuszczalnie jest jeszcze więcej podobnych grobów.

Przy szczątkach nie znaleziono żadnych artefaktów, ani żadnych wskazówek, jak zmarła. Ocena wieku została wykonana na podstawie kontekstu archeologicznego, takiego jak znalezione w tym rejonie przedmioty: fragmenty ceramiki, których wiek oceniono na minimum 2 tys. lat. Nie wykonano datowania węglowego ani testów DNA, ponieważ współcześni Indianie z Florydy nie wyrażają zgody na inwazyjne metody badania kości swoich przodków. 

W latach 1980-ych w tym rejonie znaleziono trzy inne nienaruszone szkielety, a 12 lat temu jeszcze jeden w pobliskim mieście Miramar, jednak najnowsze znalezisko jest najlepiej zachowane ze wszystkich. 

1 komentarz:

  1. Kolejne odkrycia polskich naukowców... http://kochamyperu.pl/category/u-innych/page/2/

    OdpowiedzUsuń