poniedziałek, 20 stycznia 2014

Nowe wieści na temat majańskich malowideł w Chilonche

Oryginalny artykuł: Arqueologos valencianos sacan a la luz un excepcional mural maya pintado al fresco

W listopadzie 2013 roku pojawiła się na naszym blogu informacja o odkryciu wspaniałych majańskich malowideł, pokrywających wnętrze komnaty pałacowej w Chilonche (Gwatemala). Teraz Gaspar Muñoz i Cristina Vidal, kierujący Projektem Archeologicznym La Blanca, uchylili rąbka tajemnicy i przekazali, że malowidła przedstawiają sceny składania darów ofiarnych ważnym osobom o cechach zasługujących na szczególną uwagę, gdyż nawiązujących być może do legend Majów z ziem Jukatanu. Malowidła wykonane techniką al fresco są pierwszymi tego typu znalezionymi na ziemiach Gwatemali. Przedstawione postacie mężczyzn i kobiet, z nakryciami głów typowymi dla tego rejonu, wymalowano w kolorach czerni, czerwieni i ochry. Towarzyszące im krótkie teksty glificzne zawierają dane kalendarzowe oraz imiona własne. Cristina Vidal dodała również, że Majowie nie stosowali perspektywy i nakładali plany warstwowo, co pozwalało im na przedstawienie dali i sporej liczby osób.  

Fragment malowidła pokrywającego ściany komnaty pałacowej w Chilonche
(fot. Projekt Archeologiczny La Blanca)
Odkrycia malowideł dokonano co prawda już dwa lata temu, ale archeolodzy nie chcieli przekazać tej informacji mediom. Przez ten czas kontynuowali wykopaliska, usuwali gruz i ziemię utrudniające dostęp do komnaty oraz badali malowidła, starając się zapewnić im odpowiednią ochronę. Przewiduje się, że w pozostałych pomieszczeniach pałacu, jeszcze nie odrestaurowanych, znajduje się więcej malowideł. Prace prowadzone są bardzo ostrożnie, gdyż obszar ten jest obiektem częstych ataków grabieżców. Bardzo ciekawym znaleziskiem okazały się również graffiti, które znacznie różnią od innych, odkrytych już wcześniej w różnych miastach Majów. Do tej pory bowiem znane były jedynie graffiti wyryte na ścianach pomieszczeń. Natomiast w pałacu Chilonche zostały one wymalowane.

Graffiti wymalowane na ścianach komnaty w Chilonche
(fot. Projekt Archeologiczny La Blanca)
Prace archeologiczne w centralnym sektorze Chilonche, gdzie wznosi się monumentalny akropol, rozpoczęto już w 2009 roku. Wówczas, badając jeden z tuneli wykopanych przez rabusiów, natrafiono na ogromną kamienną rzeźbę pokrytą stiukiem. Początkowo sądzono, że to tylko wielka maska bóstwa, ale kontynuując wykopaliska okazało się, że to pełna postać. Ogromna rzeźba o długości 3,5 metra, o szerokości podstawy wynoszącej 2,5 metra i w najwyższej części sięgająca 1,5 metra, zdobiła niegdyś wcześniejszą konstrukcję i liczy ponad dwa tysiące lat.

Fragment kamiennej rzeźby znalezionej w Chilonche
(fot. Projekt Archeologiczny La Blanca)

W Projekcie Archeologicznym La Blanca uczestniczą Universidad de Valencia i Universidad Politécnica de Valencia z Hiszpanii oraz Universidad de San Carlos w Gwatemali. Analizą epigraficzną inskrypcji na malowidłach zajmuje się Alfonso Lacadena z Universidad Complutense w Madrycie.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz