środa, 18 czerwca 2014

Grobowiec kultury Tiahuanaco w południowym Peru

Oryginalny artykuł: Arequipa: hallan tumba tiahuanaco en el valle de Tambo

Peruwiański dziennik „El Comercio” zamieścił wczoraj informację o dokonanym na początku bieżącego roku odkryciu nekropolii, wskazującej na ślady kultury Tiahuanaco (Tiwanaku) w Dolinie Tambo. W odległości trzech kilometrów od strefy miejskiej w dystrykcie Punta de Bombón (prowincja Islay), ekipa archeologów z Uniwersytetu Wrocławskiego i Katolickiego Uniwersytetu Santa María w Arequipie (UCSM) znalazła kompleks grobowców w formie cyst. Jak przekazał Luis Augusto Belan Franco – jeden z kierujących wspólną ekspedycją i dyrektor Muzeum Archeologicznego UCSM – pomimo iż rejon ten był już wcześniej rabowany przez okolicznych mieszkańców, to zdołano natrafić na nietknięte szczątki ludzkie z czasów prekolumbijskich. Najbardziej znaczącym odkryciem jest grobowiec typowy dla kultury Tiahuanaco, pochodzący z okresu 600 – 800 n.e., z zachowanym zawiniątkiem grobowym i ceramiką o przeznaczeniu ceremonialnym. Odkrycie to wskazuje jednocześnie na ekspansję tej kultury na południowe wybrzeża obecnego Peru.

Naczynie ceramiczne znalezione w grobowcu (fot. Universidad Católica de Santa María)
Nigdy wcześniej nie znaleziono śladów kultury Tiahuanaco w tak bliskiej odległości od morza. Sądzono, że kultura ta dotarła jedynie do rejonów położonych w pobliżu Kordyliery. Badania wskazywały, że jej geograficzną granicą była środkowa część Moquegua. Nowo odkryty grobowiec świadczy jednak o tym, że przedstawiciele kultury Tiahuanaco zamieszkiwali też ziemie w Dolinie Tambo, w odległości zaledwie półtora kilometra od wybrzeża.

Archeolodzy prowadzili prace na terenie nekropolii od marca do maja bieżącego roku i znaleźli również grobowce należące do przedstawicieli innych kultur, które pojawiły się w późniejszym okresie. Natrafiono – na przykład – na groby związane z kulturą Chiribaya, która rozwijała się na południowych obszarach Peru w latach 900 – 1400 n.e. Prace uczonych z Uniwersytetu Wrocławskiego i UCSM prowadzone są w ramach Projektu Tambo, który trwa od czterech lat i obejmuje kotliny na południowym krańcu Peru. Programem badawczym kieruje profesor Józef Szykulski z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz