środa, 11 czerwca 2014

Majański "Dom Rady" w Nixtun-Ch’ich’ (Peten, Gwatemala)

Oryginalny artykuł: Ancient Mayan artwork discovered in Guatemala

Na terenie Nixtun-Ch’ich’ w rejonie Peten (Gwatemala), grupa archeologów odkryła pozostałości majańskiego Domu Rady (tak zwanego popol naah), pochodzącego sprzed około 700 lat. Budowla ma wymiary 50 na 50 metrów i obejmuje dwie, wzniesione obok siebie sale z kolumnadami.  W wywiadzie dla Live Science, profesor Timothy Pugh z Queens College w Nowym Jorku powiedział, że Dom Rady służył w zasadzie zarówno niemal każdemu wydarzeniu o charakterze politycznym, jak i rytuałom religijnym. Grupa Majów zwanych Chakan Itza wykorzystywała go jako miejsce spotkań, oddawania czci bogom, ceremonii małżeńskich i zawierania przymierzy. Miejscowi przywódcy, zbierający się w Domu Rady, mogli sprawować władzę nad wspólnotą lub nawet znacznie większym obszarem.

Pozostałości dawnego Domu Rady w Nixtun Ch'ich' (fot. Timothy Pugh)
Wśród znalezionych artefaktów znajduje się wspaniała kadzielnica ozdobiona wizerunkiem boga Itzamna. Odkryto też inne kadzielnice, uformowane tak, by przypominały wyglądem pień młodej ceiby (drzewa kapokowegp), która odgrywała tak ważną rolę we wierzeniach dawnych Majów, a i obecnie jest uważana za narodowe drzewo Gwatemali. Poza tym natrafiono na dwa ołtarze ozdobione wyrzeźbionymi wizerunkami żółwi. Ściany budowli były natomiast niegdyś udekorowane wizerunkami gada i papugi.

Kadzielnica z wizerunkiem boga Itzamna (for. Don Rice)
Dom Rady stanowił jedną z budowli kwitnącego ośrodka Nixtun-Ch’ich’. Podczas wcześniejszych prac archeologicznych odkryto ogromnych rozmiarów boisko do gry w piłkę, drugie co do wielkości po boisku w Chichén Itzá. Timothy Pugh uważa, ze Majowie Chakan Itza mogli być potomkami mieszkańców Chichén Itzá, którzy wyemigrowali w rejony Peten. Dom Rady był wykorzystywany w latach 1300 – 1500 n.e., a może nawet jeszcze nieco później. Ostatecznie Majowie Chakan Itza dokonali rytualnego zniszczenia budowli i tamtejszych ołtarzy, pozbawiając je świętej mocy. Zasypali wszystko ogromną ilością ziemi i przenieśli swą siedzibę w inne miejsce, gdyż był to jeden ze zwyczajów praktykowanych przez Majów w związku z upływem danego cyklu kalendarzowego.

Wizerunki gada i papugi zdobiące niegdyś ściany Domu Rady (fot. Timothy Pugh)
Hiszpanie podbili rejony Peten w Gwatemali pod koniec XVII wieku. Konkwista i przywleczone z Europy choroby pociągnęły za sobą wiele ofiar wśród Majów Itza. Pomimo to, wraz z innymi grupami majańskiej ludności, przetrwali i żyją do dziś. Wielu z nich posługuje się obecnie językiem hiszpańskim, choć język itza jest nadal używany przez niewielkie grupy mieszkańców.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz