wtorek, 10 czerwca 2014

Odkrycie malowidła w Tambo Colorado (Peru)

Oryginalny artykuł: Descubren una pintura mural chincha-inca en Tambo Colorado

W kompleksie archeologicznym Tambo Colorado w Pisco (region Ica, Peru) odkryto pozostałości malowidła ściennego. Prace archeologiczne są tam prowadzone w ramach Projektu Qhapaq Ñan i mają na celu przygotowanie tego wspaniałego inkaskiego ośrodka dla zwiedzających. Na malowidle znalezionym w Pałacu Północnym w Sektorze B można dostrzec wzory geometryczne połączone z meandrami czarnego koloru i ograniczone trójkątami barwy czerwonej, czarnej i żółtej. Tego typu ikonografia jest typowa dla stylu Chincha-Inka.

Malowidło z Tambo Colorado (fot. Ministerstwo Kultury, Peru)
Badacze Ministerstwa Kultury podkreślają, że takie same kolory (czerwony, żółty i biały) zostały użyte w przypadku różnych warstw malarskich w Tambo Colorado. Szczególnie interesujący jest natomiast fakt, że nowo odkryte malowidło zostało znalezione pod warstwą białej zaprawy. Sugeruje to bowiem, że mieszkańcy Tambo Colorado w jakimś momencie swych dziejów i w sposób zamierzony postanowili je ukryć. Być może chcieli ochronić owe symboliczne i imponujące wzory. Mogło się to stać również w związku z przybyciem hiszpańskich konkwistadorów. Uczeni postarają się wyjaśnić tę zagadkę w najbliższych miesiącach, w ramach połączonego projektu Tramo Vilcashuamán – Pisco.

Panorama Tambo Colorado (fot. Wikipedia)
W badaniach, które zostaną zakończone w ciągu pięciu miesięcy, uczestniczą wyspecjalizowani konserwatorzy, którzy pracowali wcześniej przy malowidłach w Huaca de La Luna (region La Libertad). Pomagają też mieszkańcy wiosek leżących w okolicach stanowiska archeologicznego Pantaico, Auquis i Humay, zwłaszcza kobiety, które wykazują wielki entuzjazm, poświęcając się pracy i wspierając archeologów i konserwatorów.

Centrum archeologiczne Tambo Colorado, leżące w dolinie Pisco, znane było w czasach kolonialnych jako Limay Caxca, a obecna nazwa pochodzi od kolorów (czerwonego, białego i żółtego) ścian budowli. Do badaczy pracujących na terenie Tambo Colorado należeli: Max Uhle, Jean-Pierre Protzen, Craig Morris, Idilio Santillana, a obecnie archeolog Véronique Wright.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz