sobota, 21 czerwca 2014

Badania mumii 2-letniej dziewczynki z Ameryki Płd.

Oryginalny artykuł: Researchers reveal results from CT scan of South American mummy. Phys.org 18.06.2014.

"Wirtualna autopsja" południowoamerykańskiej mumii z kolekcji Buffalo Museum of Science dostarcza pierwszych informacji na jej temat. Mumia znajduje się w muzeum od ponad stulecia, ale dotychczas nieznane były nawet jej wiek i płeć. 

W ramach wystawy "Mumie Świata" otwartej w Buffalo 12 kwietnia dr Peter Loud z Roswell Park Cancer Institute (RPCI) i dr Heather Gill-Frerking z American Exhibitions Inc. wraz z zespołem radiologów z RPCI wykonali nieinwazyjną trójwymiarową tomografię komputerową mumii.

Na podstawie analizy tkanek miękkich i szkieletu zespół stwierdził, że jest to mumia dwuletniej dziewczynki. Zachowały się niektóre organy wewnętrzne, w tym wątroba i część płuc, ale nie znaleziono śladów żadnej choroby ani urazu kośćca.  Na plecach poniżej lewego ramienia znajduje się prostokątny przedmiot - być może amulet z rowkiem z boku. Dalsze badania mają określić, z czego wykonany jest przedmiot oraz identyfikować inne zachowane organy wewnętrzne.

Badanie innej peruwiańskiej mumii dziecka sprzed 550 lat, wykonane w 2011 r. w centrum medycznym amerykańskiej marynarki w San Diego (fot. Samantha A. Lewis, US Navy / Wikimedia Commons)

Czytaj także o wystawie "Mumie Świata" na stronie Buffalo Museum of Science:  http://mummies.sciencebuff.org/about-the-exhibit

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz