wtorek, 24 czerwca 2014

Odkrycie malowideł ściennych i bogatych darów ofiarnych w Pachacamac

Oryginalny artykuł: Primer descubrimiento de pinturas murales en Pachacamac desde 1938

Na terenie Pachacamac, leżącego w centralnej części peruwiańskiego wybrzeża, grupa archeologów odkryła barwne malowidła ścienne. Prace prowadzone są w ramach Projektu Ychsma, którym kieruje profesor Peter Eeckhout z Université Libre w Brukseli i Milton Luján Dávila. Peter Eeckhout poinformował, że podczas tegorocznego sezonu wykopaliskowego badania skupiły się na obszarze 300 metrów kwadratowych, gdzie znajdowała się budowla z malowidłami. Przypuszczalnie była to świątynia, gdyż na posadzkach pomieszczeń i w wąskich przejściach sanktuarium znaleziono bardzo dużo bogatych darów ofiarnych.

Kusi Colonna-Preti, odpowiedzialna za konserwację malowideł, przekazała, że do chwili obecnej udało się zidentyfikować jedynie niektóre motywy. Malowidło zachowało kolory: czerwony, żółty, czarny, biały, niebieski i zielony, a barwniki były niekiedy nakładane warstwami. Przede wszystkim należało zapewnić stabilność budowli, która została naruszona podczas trzęsień ziemi.

Malowidła ścienne w Pachacamac (fot. Ministerstwo Kultury w Peru)
Wśród odkrytych darów znajdują się liczne przedmioty i materiały, pochodzące z różnych rejonów Andów. Należą do nich, między innymi: ozdoby z piór papug, nasiona z Amazonii, czarne kamienie z gór, wybrane ze względu na szczególne kształty, muszle – naturalne i obrobione – z ziem obecnego Ekwadoru, kielichy inkrustowane masą perłową w stylu typowym dla północnego wybrzeża, przedmioty z metali i ceramika inkaska.

Szczególnie wyróżniają się dwa puchary ceremonialne, inkrustowane kawałkami muszli spondylus, z drewnianymi podstawkami inkrustowanymi masą perłową, a także czarnego koloru waza ozdobiona wizerunkami dzikich kotów i przypominająca naczynia kultury Chimú. Zachowały się także cztery fragmenty tkanin ze wzorami i motywami typowymi dla ziem północnych oraz tkanina w kolorach turkusowym i żółtym z dekoracjami z ptasich piór.

Archeolodzy uważają, że tak liczne i różnorodne dary wskazują na znaczenie świątyni jako miejsca pielgrzymek, do którego przybywano w czasach Imperium Inków nawet z odległych ziem. Jednocześnie mogła to być ofiara złożona w związku z rytualnym opuszczeniem świątyni po przybyciu Hiszpanów w 1533 roku, gdyż – jak podkreśla Peter Eeckhout – natrafiono tez na wymieszane z darami szklane perełki w stylu kolonialnym.

Na terenie Pachacamac znaleziono także liczne pochówki. Obecnie prowadzone są badania bioantropologiczne i genetyczne szczątków, które pozwolą ustalić pochodzenie zmarłych osób. Antropolog Lawrence Owens dodaje, że pochówki zostaną porównane z innymi, odkrytymi podczas poprzednich sezonów prac w ramach Projektu Ychsma.

Rommel Ángeles z Ministerstwa Kultury w Peru podkreślił, że nowe odkrycia są bardzo ważne i dalsze prace pozwolą poznać lepiej budowlę, tak odmienną od innych, znanych już wcześniej, jak Malowana Świątynia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz