poniedziałek, 23 czerwca 2014

Zmiany klimatyczne pchnęły Peruwiańczyków do migracji

Oryginalny artykuł: DNA study on mummies suggests climate instability drove ancient Peruvians to migrate. Phys. org 18.06.2014.

Międzynarodowy zespół ekspertów doszedł do wniosku, że migracje prekolumbijskich społeczeństw andyjskich były spowodowane zmianami klimatycznymi, a nie - jak dotychczas uważano - ekspansją imperium Wari. W artykule opublikowanym w Proceedings of National Academy of Sciences zespół opisuje przeprowadzone badania mitochondrialnego DNA pochodzącego z mumii w połączeniu z modelowaniem prawdopodobieństwa subiektywnego w celu określenia migracji mieszkańców Peru w latach 840 p.n.e a 1450 n.e.

Malowana tkanina kultury Wari (hiszp. Huari) z okresu 700-900 n.e. (fot. Wikimedia Commons)

Aby uzyskać więcej informacji na temat wczesnych ludów Nazca, Wari i Tiwanaku żyjących w różnych rejonach dzisiejszego Peru, badacze zebrali próbki DNA z 207 mumii znalezionych zarówno w górskich jak i nadmorskich częściach tego obszaru. Wyniki badań wskazują na to, że ludność mieszkająca na wybrzeżu zaczęła migrować w góry około roku 640 p.n.e. Znaleziono także dowody na migrację w odwrotnym kierunku około 1200 r. n.e., kiedy ludzie z gór przenieśli się na wybrzeże.

Następnie porównano wyniki badań DNA z wcześniejszymi badaniami nad warunkami klimatycznymi w tych okresach. Okazało się, że około roku 640 p.n.e. anomalie klimatyczne zwane El Niño i La Niña musiały utrudnić (lub nawet uniemożliwić) uprawę roślin w dolinach nadmorskich. Okazało się także, że rejony górskie około roku 1200 n.e. dotknęły długotrwałe susze, które prawdopodobnie skłoniły ludzi od przeniesienia się na wybrzeże. Obydwa wydarzenia klimatyczne wykazują korelację z dowodami pochodzącymi z DNA.

Wcześniej generalnie historycy uważali, że migracje w tym rejonie były najprawdopodobniej spowodowane ekspansją i upadkiem imperium Wari. Teraz okazuje się, że to zmiany klimatyczne zmusiły ludzi do migracji w rejony, gdzie warunki sprzyjały uprawom. Badacze zauważają, że takie zachowania adaptacyjne stanowią przejaw aktywności kultur rolniczych dążących do zniwelowania skutków ekstremalnych warunków pogodowych, czyli susz i powodzi. Zauważają również, że migracje między wybrzeżem a górami sprzyjały homogenizacji ludów z tego rejonu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz