sobota, 16 sierpnia 2014

Majańskie stanowisko archeologiczne Acanmul częściowo zniszczone przez robotników

Originalny artykuł: Archaeological site of Acanmul, Campeche partially destroyed by construction workers - The Yucatan Times 15.08.2014.

23 lipca starożytne majańskie miasto Acanmul padło ofiarą złodziei, którzy ukradli kamienie z prekolumbijskich budowli na budowę drogi. Pracownicy firmy budowlanej Bolio zniszczyli część stanowiska archeologicznego w trakcie prac nad budową drogi dojazdowej do terenów rolnych wioski Chemblás, 25 km od miasta Campeche, w ramach projektu finansowanego przez Państwową Komisję Wodną (CONAGUA). Mieszkańcy podejrzewają, że robotnicy nie tylko zniszczyli część stanowiska archeologicznego, ale także zrabowali ceramikę znalezioną podobno 800 m od głównej piramidy w Acanmul.

Acanmul, Campeche (fot. Yucatan Times)
Przedstawiciel gminy Chemblás, Jose Cohuo relacjonuje, że kierowca maszyny powiedział, że szuka złoży sascab - naturalnie występującego materiału mineralnego, którego dawni Majowie używali jako zaprawy - ale jak tylko zjawił się na miejscu, od razu skierował się na stanowisko archeologiczne Acanmul.

Narodowy Instytut Antropoligii i Historii (INAH) zwrócił się do prokuratora generalnego o przeprowadzenie śledztwa.  Zgodnie z artykułem 51 i 52 "Federalnej ustawy o pomnikach i obszarach archeologicznych, artystycznych i historycznych" osoby odpowiedzialne za plądrowanie mogą dostać karę do 10 lat więzienia i grzywnę w wysokości równej wyrządzonym szkodom. Tymczasem okoliczna ludność utworzyła komitet społeczny, który ma chronić stanowisko przed dalszym rabunkiem i niszczeniem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz