niedziela, 17 sierpnia 2014

Korę wierzby stosowano w Ameryce Płn. już 1300 lat temu

Oryginalny artykuł: 1,300-Year-Old Pottery Found in Colorado Contains Ancient ‘Natural Aspirin’. Western Digs.

Na fragmentach naczyń ceramicznych z VII w. n.e. znalezionych w płytkiej jaskini w Kolorado znaleziono ślady kwasu salicylowego - substancji pochodzącej z kory wierzby, która była prekursorem współczesnej aspiryny. Zdaniem archeologów jest to najstarszy znany dowód na używanie tej substancji w Ameryce Północnej. Oprócz fizycznego dowodu na prehistoryczne praktyki lecznicze znane już z zapisów etnograficznych, znalezisko to cofa o ponad 1000 lat naszą wiedzę na temat sposobu życia rdzennej ludności tego regionu i świadczy o ciągłości kulturowej od czasów prehistorycznych do dzisiaj.

Fragment ceramiki zawierający ślady substancji, której analiza chemiczna wykazała 70%-93% zgodność ze składem kwasu salicylowego, składnika aspiryny. (fot. Denise Regan)

W 2011 Denise Regan brała udział w wykopaliskach w płytkiej jaskini w hrabstwie Elbert, w trakcie których na głębokości 80 cm znaleziono artefakty sprzed 1300 lat, w tym mały skrobak lub nóż i cztery fragmenty prostej, szarej ceramiki. Regan przeprowadziła analizę biomolekularną i na jednym z fragmentów znalazła kwas salicylowy z kory wierzby.

Dane etnograficzne zawierają wiele wzmianek o rdzennych ludach stosujących korę, liście i korzenie wierzby jako stosowany zewnętrznie środek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Szczególnie kultury Pueblo i Wielkich Równin znane są z naparów z korzenia i kory wierzby oraz okładów przeciwbólowych, które są stosowane do dziś. Według Regan Indianie Arapahoe i Czejenowie zaparzają korę wierzby jak herbatę albo zmiękczają ją we wrzącej wodzie i żują, aby uśmierzyć ból. Jednak kwas salicylowy stosowany wewnętrznie może być niebezpieczny w większych dawkach, dlatego w XIX wieku europejscy chemicy opracowali bezpieczniejszą pochodną - kwas acetylosalicylowy, sprzedawany pod nazwą Aspiryna.

Zdaniem Regan pochodzenie ceramiki jest niejasne. Analiza radiowęglowa fragmentów wskazuje na 586-692 r. n.e., ale przy tak małej ilości materiału bez jakichkolwiek cech charakterystycznych trudno wskazać konkretną kulturę. Oprócz definitywnych śladów kory wierzby nie znaleziono żadnych innych śladów organicznych, choć zazwyczaj znajduje się jakieś ślady lipidów - pozostałości spożywanego mięsa królika czy innego zwierzęcia. Zdaniem Regan może to świadczyć o tym, że fragmenty ceramiki pochodzą ze specjalnego naczynia przeznaczonego do przygotowywania medykamentów, bo gdyby było używane także do gotowania, z pewnością pozostałyby jakieś ślady żywności.


Czytaj także: Kofeinowy drink na wymioty - Najwcześniejsze ślady kakao w Ameryce Północnej 1200 lat temu - Na Jukatanie odkryto kakao sprzed 2500 lat - Najstarsze ślady papryki 2000 lat temu w Meksyku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz