piątek, 15 sierpnia 2014

Mur i schody Inków odkryte w pobliżu Plaza Mayor w Cusco

Oryginalny artykuł: Hallan muro y escalinata inca cerca a la Plaza Mayor de Cusco

W odległości około dwudziestu metrów od Plaza Mayor w Cusco, pomiędzy ulicami Mantas i Espinar, natrafiono pod ziemią na mur i schody z czasów Inków. Do tego przypadkowego odkrycia doszło podczas prowadzenia robót ziemnych, podjętych przed miesiącem w Cusco, w ramach prac mających na celu usprawnienie ruchu samochodowego i pieszego w Centrum Historycznym. Mur Inków ciągnie się na długości około 15 metrów i został wzniesiony z kamieni o długości 50 centymetrów i szerokości 15 centymetrów. Podobne bloki kamienne były wykorzystywane przez Inków przy budowie Koricancha i Cusicancha.

Pozostałości muru Inków znalezione podczas prac przy ulicy Mantas (fot. La Republica)
Schody mają cztery stopnie i zajmują powierzchnię około 20 metrów kwadratowych. Mogą one stanowić jednak część znacznie większej konstrukcji, co zostanie ustalone podczas dalszych prac. Pomiędzy ulicami Mantas i Espinar można dostrzec również pozostałości dawnego bruku, pochodzącego najprawdopodobniej z okresu kontaktu Inków z Hiszpanami.

Ulica Mantas ma tylko dwie przecznice, biegnie od rogu Plaza Mayor, na wprost Bazyliki Katedralnej i kończy się przy Alei Słońca. Znajdują się tam Kościół La Merced, Muzeum Sztuki Naturalnej i Aula Uniwersytecka.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz