czwartek, 21 sierpnia 2014

Niespodziewanie odkrycie w Huaca El Médano

Oryginalny artykuł: Descubren restos arqueologicos el la Huaca "El Medano"

Kilka tygodni temu, w dystrykcie Picsi (w prowincji Chiclayo, Peru) rozpoczęto prace ziemne, których celem miała być rozbudowa tamtejszego więzienia. Zgodnie z przepisami, teren miał zostać zbadany najpierw przez archeologów, którzy zaraz po rozpoczęciu wykopalisk natrafili na świadectwa z czasów prekolumbijskich.

Pozostałości dawnych budowli w Huaca El Médano (fot. Sandro Chambergo)
W Huaca El Médano odkryto cztery pochówki, pozostałości budowli mieszkalnych i naczynia ceramiczne. Prace prowadzi archeolog José Arteaga Flores wraz z dwoma innymi badaczami i sześcioma pomocnikami. Do tej pory nie przekazano jeszcze żadnych dokładniejszych informacji odnośnie znaleziska i trzeba będzie poczekać na dalsze wieści. Sytuacja jest dość skomplikowana, gdyż teren wokół zakładu karnego jest zamknięty i kontrolowany przez policję.

Naczynia ceramiczne odkryte w Huaca El Médano (fot. Sandro Chambergo)
Burmistrz Picsi, Alfredo Díaz Barturén powiedział, że chociaż na obszarze podlegającym jego jurysdykcji zidentyfikowano sześć stanowisk archeologicznych (Huaca Alcán, Huaca Epsel, Huaca Temoche, Huaca Sector Oeste, Penachi i Huaca El Médano), to jednak nie są one odpowiednio chronione, stając się obiektem zniszczeń i rabunków.

Szkielety odkryte w Huaca El Médano (fot. Sandro Chambergo)
Ostateczne rezultaty prac archeologów wpłyną na decyzję o ewentualnej rozbudowie więzienia, choć władze Picsi sprzeciwiają się kontynuowaniu prac budowlanych w tym miejscu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz