wtorek, 19 sierpnia 2014

Zrabowane artefakty powróciły do Kolumbii

Oryginalny artykuł: Llegan a Colombia piezas arqueologicas recuperadas

Do Kolumbii powróciło 691 zrabowanych artefaktów z czasów prekolumbijskich, które zostały przechwycone przez władze Hiszpanii. Cała historia rozpoczęła się w 2003 roku, kiedy zatrzymano jednego z Kolumbijczyków, zamieszanych również w przemyt narkotyków i pranie brudnych pieniędzy. Znaleziono wówczas około tysiąca przedmiotów, w tym również pochodzących z czasów prekolumbijskich, z różnych państw, choć w zdecydowanej większości z Kolumbii. Ich ogólna wartość została wyceniona na 4 384 080 euro.

Odzyskane przedmioty (fot. Cancilleria)
Przedmioty te zostały przewiezione do Muzeum Ameryki w Madrycie w celu przebadania przez ekspertów. Okazało się wówczas, że są one dziełem artystów z najróżniejszych kultur, które juz od 1400 roku p.n.e. zamieszkiwały ziemie dawnej Kolumbii: Nariño, Tumaco, Tairona, Calima, Quimbaya, Muisca, San Agustín i Tolima. Wśród odzyskanych przedmiotów znajdują się figurki antropomorficzne i zoomorficzne, instrumenty muzyczne w formie muszli oraz gwizdki i okaryny, maski, dzbany, misy, amfory, wazy i puchary, urny grobowe, a także tak zwane tunjos, czyli wykonane ze złota figurki o charakterze wotywnym.

Odzyskane przedmioty z dawnej Kolumbii (fot. El Tiempo)
Procesy sądowe ciągnęły się wiele lat i dopiero w tym roku nakazano ostatecznie zwrot przedmiotów do kraju ich pochodzenia. Przygotowanie całego ładunku, obejmującego 26 specjalnie przygotowanych skrzyń, ważących około dziesięciu ton, trwało aż trzy tygodnie i było prowadzone pod nadzorem Patrycji Ramirez z Instytutu Antropologii i Historii. W całym procesie przekazania tego cennego skarbu uczestniczyli: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ambasada Kolumbii w Hiszpanii, Ministerstwo Kultury, Instytut Antropologii i Historii oraz Prokuratura Generalna.

Ceramika dawnej Kolumbii znaleziona wśród zrabowanych przedmiotów (fot. El Tiempo)
Ambasador Kolumbii w Hiszpanii – Fernando Carrillo – podkreślił, że zwrot przedmiotów, możliwy dzięki współpracy obu krajów, stanowi największy sukces odniesiony w walce z przemytem dzieł sztuki prekolumbijskiej w ostatnich latach. Przedmioty trafią przypuszczalnie do Muzeum Narodowego, chociaż ostatnie słowo w tej sprawie należy do Ministerstwa Kultury.

Wśród odzyskanych przedmiotów jest również ten ogromny dzban (fot. El Tiempo)
Jednocześnie mieszkańcy Kolumbii coraz głośniej domagają się od Hiszpanii zwrotu skarbów kultury Quimbaya, która to kolekcja obejmuje 122 wspaniałe przedmioty ze złota i została sprezentowana rządowi Hiszpanii w 1892 roku przez ówczesnego Prezydenta Kolumbii, Carlosa Holguína. Osoby starające się o odzyskanie tego kolumbijskiego dziedzictwa kulturowego podkreślają, że Holguín nie miał prawa przekazać tych dóbr bez zgody Kongresu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz