Oryginalny artykuł: Genomic data support early contact between Easter Island and Americas. Phys.org 23.10.2014.
Najnowsze badania genetyczne wykazały, że kontakt między Ameryką a Wyspą Wielkanocną został nawiązany na kilkaset lat przed 1722, kiedy dotarł tam holenderski podróżnik Jakob Roggeveen. Wyniki badań opublikowane w Current Biology przedstawiają dowody genetyczne na trans-pacyficzne podróże między Polinezją a Ameryką, które dzieli niebagatelna odległość 4 tys. km, już ok. 1300-1500 n.e.
Zdaniem Anny Sapfo Malaspinas z Muzeum Historii Naturalnej przy duńskim Centrum Geogenetyki nasze poglądy na temat wczesnych migracji ludzi i kolonizacji Ameryki muszą zostać znacząco przewartościowane. Current Biology opublikuje także artykuł Malaspinas i Eske Willerslev opisujący badania dwóch ludzkich czaszek z brazylijskiego plemienia Botocudos (Aimore), których genom jest całkowicie polinezyjski bez widocznego komponentu rdzennie amerykańskiego.
Położenie Wyspy Wielkanocnej (Rapa Nui) na Pacyfiku (mapa Wikipedia) |
Zdaniem archeologów około 1200 r. n.e. grupa 30-100 Polinezyjczyków - mężczyzn, kobiet i dzieci - po raz pierwszy dotarła na Wyspę Wielkanocną w dwóch lub więcej dwukadłubowych łodziach. Po osiedleniu się na tej odizolowanej wyspie wznieśli oni ogromne kamienne platformy i ponad 900 posągów, z których niektóre ważyły 82 tony.
Najstarsze znane przestawienie Wyspy Wielkanocnej pędzla angielskiego malarza Williama Hodgesa, 1775 (Wikimedia Commons). |
Chociaż podróż do najbliższych nawet wysp musiała zajmować tygodnie, istnieją dowody wskazujące na kontakt z szerszym światem, na przykład obecność w Polinezji roślin pochodzących z kontynentów amerykańskich, w tym andyjskich batatów, na długo przed przybyciem Europejczyków.
Analiza genomu 27 rdzennych mieszkańców Rapanui potwierdza znaczący kontakt między wyspiarzami a rdzennymi Amerykanami pomiędzy 1300-1500 n.e., czyli 19-23 pokolenia wstecz. Ludność Rapanui zaczęła się mieszać z Europejczykami znacznie później - ok. 1850. Obecnie genom mieszkańców Rapanui jest w 76% polinezyjski, 8% rdzennie amerykański i 16% europejski.
Nowe dowody dotyczące Rapanui wskazują na jeden z dwóch scenariuszy: albo rdzenni Amerykanie przypłynęli na Rapa Nui, albo Polinezyjczycy popłynęli do Ameryki i z powrotem. Zdaniem badaczy bardziej prawdopodobne jest, że to mieszkańcy Rapanui dwukrotnie trawersowali ocean, biorąc pod uwagę symulacje z wcześniejszych badań pokazujące, że każdy celowy rejs na wschód od Rapa Nui trafiłby na kontynent amerykański przy długości podróży od 2 tygodni do 2 miesięcy. Z drugiej strony podróż z Ameryki na Rapa Nui jest trudniejsza, bo znalezienie małej wyspy na ogromnym oceanie to prawdziwe wyzwanie, co może też wyjaśniać, dlaczego Europejczycy tak późno tam dotarli.
Rongorongo - pismo z Wyspy Wielkanocnej (Wikimedia Commons) |
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz