sobota, 15 listopada 2014

Specjaliści przygotowują mapę inkaskich ruin ukrytych pod miastem Cusco

Oryginalny artykuł: Cusco tendra mapa de sitios arqueologicos enterrados bajo la Cudad Imperial

W sierpniu bieżącego roku, na naszym blogu ukazała się informacja o pozostałościach muru i schodów Inków, które odkryto przypadkowo podczas prac na ulicy Mantas, przy wejściu na plac w Cusco. Mur ma niemal dwa metry wysokości i osiem metrów szerokości. Został wzniesiony z obrobionych i perfekcyjnie ułożonych bloków kamiennych. Po każdej stronie muru znajdują się schody liczące siedem stopni. Jak wyjaśnił José Luis Farfán Quintana, budowla ta mogła być powiązana z rzeką Saphy, która przepływała przez miasto.

Ulica Mantas w Cusco i pozostałości budowli inkaskich (fot. Andina)
Niestety po przeprowadzeniu prac konserwatorskich i wykonaniu skanowania laserowego znalezisko zostanie ponownie zakopane. Specjaliści uznali, że jego znaczenie nie jest aż tak wyjątkowe, a sama ulica Mantas jest szczególnie ważna dla obecnych mieszkańców Cusco, gdyż właśnie tamtędy przechodzą najważniejsze procesje (na przykład z okazji Święta Bożego Ciała). Poza tym, aby poznać pełen kontekst centrum ceremonialnego Inków, trzeba by zniszczyć pobliskie konstrukcje, wzniesione w późniejszych latach.

Schody znajdujące się po jednej ze stron muru (fot. Andina)
Pod miastem Cusco znajduje się więcej pozostałości archeologicznych z czasów Inków. W związku z tym postanowiono przygotować mapę inkaskich ruin ukrytych pod budowlami w Centrum Historycznym w Cusco. Prace potrwają pięć lat, a mapa pozwoli archeologom, uczonym i turystom wyobrazić sobie, jak wyglądało Cusco w czasach prekolumbijskich.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz