piątek, 7 listopada 2014

Nowe stanowisko archeologiczne na ziemiach Kolumbii

Oryginalny artykuł: Archaeologists recover remains of Pre-Columbian village in central Colombia

Na ziemiach centralnej Kolumbii archeolodzy odkryli pozostałości dawnego miasta, którego początki sięgają 900 r. p.n.e. Na ruiny natrafiono przypadkowo, kiedy to spółka energetyczna EPM rozpoczęła prace związane z budową sieci energetycznej w mieście Soacha, leżącym na południowy wschód od stolicy kraju, Bogoty.

Nowe stanowisko archeologiczne na terenie Kolumbii (fot. EPM)
Już pierwsze badania dowodzą, że jest to największe stanowisko archeologiczne na terenie Kolumbii. Zajmuje obszar około 4,9 hektarów i pozwala uczonym zrozumieć, jak żyły niegdyś indiańskie plemiona.

Pozostałości dawnych budowli (fot. EPM)
Archeolog John Alexander Gonzalez podkreśla szczególne znaczenie tego odkrycia, dostarczającego informacji o sposobie zasiedlania terenów Kolumbii, o rozwoju architektury i rolnictwa, a także o zmianach demograficznych w przypadku społeczności zamieszkujących niegdyś ziemie centralnej Kolumbii.

Prace archeologiczne na terenie nowo odkrytego miasta (fot. EPM)
Nowe odkrycie odmieniło panujące wśród uczonych poglądy na temat rdzennych mieszkańców przedhiszpańskiej Kolumbii. Do tej pory historycy byli przekonani, że prowadzili oni bardziej koczowniczy tryb życia. Pozostałości dawnego miasta dowodzą jednak, że plemiona, żyjące w osadach wokół obecnej Bogoty, utrzymywały ze sobą kontakty przez setki lat, w tak zwanym okresie Herrera.

Widok stanowiska archeologicznego (fot. EPM)
Archeolodzy prowadzący wykopaliska przekazali, że pozostałości dawnego miasta pochodzą z lat od 900 p.n.e. do 1500 n.e., kiedy to w wyniku hiszpańskiej konkwisty zginęła większość ludności indiańskiej, zamieszkującej obszar należący do dawnej kultury Muisca. Na terenie miasta natrafiono na liczne, dobrze zachowane artefakty, które zostaną wystawione w miejscowym muzeum.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz