sobota, 1 listopada 2014

Tzompantli na Dzień Zmarłych

W czasach prekolumbijskich, w Mezoameryce, szczególnie u Mexików, tzompantli – „ściana czaszek” była szczególnego rodzaju budowlą. W zasadzie było to drewniane rusztowanie, na którym umieszczano czaszki osób złożonych w ofierze. Na terenie Wielkiej Świątyni (Templo Mayor) w dawnym Tenochtitlán zachowała się platforma, ozdobiona z trzech stron 240 czaszkami, wyrzeźbionymi w kamieniu i pokrytymi warstwą stiuku.

Pozostałości dawnego tzompantli na terenie Templo Mayor
W tym roku, z okazji Dnia Zmarłych, w Museo Nacional de las Intervenciones w mieście Meksyk przygotowano specjalne tzompantli, udekorowane 400 kolorowymi czaszkami wykonanymi z gipsu.

Współczesne tzompantli (fot. MNI-INAH)
W wielu innych muzeach można podziwiać również bogate ołtarze, których tradycja jest nadal żywa wśród mieszkańców współczesnego Meksyku. Ołtarze, przygotowywane specjalnie na Dzień Zmarłych, ozdobione są kolorowymi wycinankami z papieru, portretami nieżyjących już osób, nie tylko członków najbliższej rodziny, ale również ważnych postaci historycznych.

Ołtarz ozdobiony kwiatami, owocami i cukrowymi czaszkami (fot. INAH)
Nad ołtarzami unosi się niekiedy dym z kadzidła kopal, palonego już w czasach prekolumbijskich. Zmarłym składa się w darze kwiaty, cukrowe czaszki, warzywa i owoce, a zwłaszcza ich ulubione za życia potrawy.

Jeden z ołtarzy przygotowanych na Dzień Zmarłych (fot. INAH)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz