niedziela, 23 listopada 2014

Dzieci i lamy złożone w ofierze w Peru 600 lat temu

Oryginalny artykuł: Peruvian dig reveals sacrificial mystery. Phys.org 29.10.2014.

Antropolog John Verano z Tulane University od 30 lat prowadzący wykopaliska w Peru dokonał unikalnego odkrycia rytualnej ofiary z dzieci i młodych lam sprzed 600 lat. W 2011 w nadmorskiej wiosce Huanchaquito peruwiański archeolog Gabriel Prieto odkrył szczątki 42 dzieci, które zostały złożone w ofierze razem z 76 lamami. Obszar ten niegdyś stanowił część państwa Chimú, które zdominowało większą część peruwiańskiego wybrzeża w latach 1100-1470 n.e., po czym zostało podbite przez imperium Inków. W tym roku Prieto i Verano rozszerzyli obszar wykopalisk i zakończyli badania szczątków dzieci znalezionych w 2011 roku, co było możliwe dzięki wsparciu National Geographic Society i Centrum Studiów Latynoamerykańskich przy Tulane University.

Według Verano najnowsze wykopaliska ujawniły kolejne szczątki osób złożonych w ofierze, co pozwoli na dokładniejszą rekonstrukcję tego wydarzenia. Badacze uważają, że mogła być to ofiara dla morza lub reakcja na poważne powodzie spowodowane przez anomalię pogodową El Niño, oraz że zadaniem lam być może było przetransportowanie ofiar w zaświaty.

Antropolog John Verano i doktorantka Brittany Dement badają szczątki dziecka, które zostało złożone w ofierze i pochowane 600 lat temu na wybrzeżu Peru. (Fot: John Verano)

Według Verano stanowisko znajduje się w bardzo nietypowym miejscu - na piaszczystej wydmie 100 metrów od plaży i zostało znaleziono dopiero, kiedy erozja i prace budowlane w wiosce Huanchaquito odsłoniły kości ukryte w piasku. Wśród jego poprzednich znalezisk w Peru były szczątki dorosłych, którzy byli więzieni i zabici, ale to znalezisko jest niezwykłe, ponieważ zawiera szczątki dzieci.

Kości i zęby znalezione na stanowisku są obecnie badane w kilku laboratoriach i wkrótce będą znane kolejne szczegóły, które pozwolą wyjaśnić okoliczności wydarzenia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz