czwartek, 20 listopada 2014

Mumie z prekolumbijskiego Meksyku

Na naszym blogu wielokrotnie pojawiały się informacje o mumiach znajdowanych na ziemiach Peru lub Chile. Jednak może nie wszyscy wiedzą, że zmumifikowane zwłoki ludzi, pochodzące z czasów prekolumbijskich, znaleziono również na ziemiach Meksyku, zwłaszcza w jego północnej części, wyróżniającej się suchym klimatem. Josefina Mansilla Lory i Ilán Santiago Leboreiro Reyna, zajmujący się antropologią fizyczną w UNAM (Universidad Nacional Autonoma de Mexico), w jednym z wydań czasopisma Arqueologia Mexicana opisali kilka przykładów.

Zawiniątko grobowe z mumią dziecka znalezione w grocie
Cueva de la Candelaria (stan Coahuila) (fot. DAF/INAH)
Na terenie Meksyku mumie z czasów prekolumbijskich odkryto w jaskiniach i szczelinach skalnych, sprzyjających zachowaniu materiału organicznego. Ciała były owinięte w tkaniny z włókien roślinnych, w plecione maty lub skóry zwierząt. Zwłoki umieszczano w pozycji siedzącej, silnie zgięte, z ramionami i kolanami blisko klatki piersiowej lub leżące na boku w pozycji płodowej. Wszystkie zwłoki uległy naturalnej mumifikacji.

Mumia dziecka z czasów prekolumbijskich,
pochodzenie nieznane (fot. DAF/INAH)
W 2002 roku, w okolicach Altamira, Cadereyta (stan Queretaro) natrafiono na mumię dziewczynki sprzed 2300 lat, nazwaną przez archeologów „Pepita”.

Mumia dziewczynki sprzed 2300 lat, znana jako "Pepita" (fot. Elizabeth Mejia)
Zawiniątka grobowe z mumiami dzieci odkryto także w grotach: Cueva de la Garrafa (stan Chiapas), Cueva de la Candelaria (stan Coahuila), Cueva de la Ventana (stan Chihuahua) i Picachic (stan Durango).

Mumia dziecka znaleziona w grocie Cueva de la Ventana (stan Chihuahua) (fot. DAF/INAH)
Mumia dziecka znaleziona w grocie Picachic (stan Durango) (fot. DAF/INAH)
Inna mumia, datowana metodą węgla radioaktywnego na 670 r. n.e. pochodzi z groty Cueva de Romero (stan Tamaulipas). Szczątki należą do dorosłego mężczyzny.

Mumia dorosłego mężczyzny, znaleziona w grocie Cueva de Romero (stan Tamaulipas),
datowana na 670 r. n.e. (fot.DAF/INAH)
Mumia dorosłej kobiety znaleziona w grocie Cueva de la Ventana
(stan Chihuahua) (fot. DAF/INAH)
Badania mumii cieszą się wielkim zainteresowaniem, gdyż dostarczają bardzo cennych informacji na temat życia codziennego dawnych mieszkańców, chorób, urazów ciała, tatuaży, fryzur, strojów, pochówków, diety i przyczyn śmierci.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz