poniedziałek, 17 sierpnia 2015

Piramida Kukulkana w Chichén Itzá została wzniesiona nad cenote

Oryginalny artykuł: Piramide de Kukulkan esta construida sobre un cenote

W ubiegłym roku pisałam na naszym blogu o pracach na terenie majańskiego miasta Chichén Itzá (stan Jukatan, Meksyk), gdzie uczeni wykorzystali tomografię trójwymiarową, całkowicie nieinwazyjną technikę stosowaną już wcześniej w Meksyku, w celu sprawdzenia, czy pod słynną Piramidą Kukulkana znajduje się jakaś komora bądź zagłębienie (czytaj: Poszukiwania tunelu pod Piramidą Kukulkana w Chichen Itza). Obecnie znane są już pierwsze rezultaty badań, które prowadzili: René Chávez Segura i Esteban Hernández Quintero z Instytutu Geofizyki UNAM, Andrés Tejero Andrade z Wydziału Inżynierii UNAM i Denisse Argote z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH).

Piramida KukulkanaChichén Itzá
Okazało się że Piramida Kukulkana (zwana też Zamkiem) została zbudowana nad studnią cenote. Specjaliści zlokalizowali zbiornik wodny, który w swej najdłuższej części ma około 30 metrów. Jego głębokość liczy około 20 metrów, choć może nie być zbyt dokładna, gdyż jak wyjaśnia René Chávez Segura, widoczność przy użyciu aparatury ogranicza się jedynie właśnie do 20 metrów. Studnia cenote nie jest jednak otwarta, gdyż przykrywa ją warstwa skały wapiennej o grubości 4-5 metrów.

Grafika przedstawiająca cenote pod Piramidą Kukulkana (fot. EFE)
Przed podjęciem badań w Piramidzie Kukulkana, przeprowadzono testy w piramidzie El Osario (zwanej też Grobem Najwyższego Kapłana), pod którą znaleziono cenote juz pod koniec XIX wieku. El Osario znajduje się w odległości 160 metrów od Piramidy Kukulkana i ma podobny wygląd, choć jest znacznie mniejszych rozmiarów. Wznosi się na wysokość 9 metrów, a długość jej boku wynosi 45 metrówUczeni zastanawiają się, czy studnie cenote pod tymi piramidami mogą być ze sobą połączone. Po badaniach geofizyków i inżynierów nadszedł zatem czas na archeologów i prace będą kontynuowane w październiku bieżącego roku. Należy ustalić fazy konstrukcyjne Piramidy Kukulkana, a przede wszystkim sprawdzić, czy z wnętrza piramidy prowadziło przejście do cenote i czy złożono tam jakieś dary ofiarne. W El Osario natrafiono bowiem na schody wiodące do ukrytego pod nim cenote.

Piramida El OsarioChichén Itzá
Ponieważ studnia cenote jest zakryta, a zatem pozostaje pytanie, czy Majowie wiedzieli o jej istnieniu zanim zbudowali Piramidę Kukulkana. Jak podaje specjalista archeologii podwodnej, Guillermo de Anda, piramida znajduje się pomiędzy czterema cenotes, zlokalizowanymi odpowiednio po stronie północnej, południowej, wschodniej i zachodniej, a zatem stanowi oś świata, axis mundi, tak ważną w kosmologii Majów.

Zdjęcie satelitarne pokazujące ułożenie na jednel linii piramidy El Osario, Piramidy Kukulkana
i świętej studni Majów Gran Cenote (fot. UNAM)
Piramida Kukulkana wznosi się na narożniku cenote, a zatem w tej chwili nie grozi jej żadne niebezpieczeństwo, choć René Chávez Segura uważa, że jeśli poziom wody w cenote będzie wzrastał, to w odległej przyszłości może doprowadzić do zachwiania stabilności budowli, a nawet zawalenia się piramidy. Badacz uspokaja jednak, że procesy takie są bardzo powolne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz