środa, 5 czerwca 2013

W meksykańskich jaskiniach odkryto tysiące starożytnych malowideł

Oryginalny artykuł: Thousands of ancient cave paintings found in Mexico. Stone Pages Archaeo News. 25.05.2013.

Archeolodzy znaleźli 4926 dobrze zachowanych malowideł naskalnych w północno-wschodnim regionie Meksyku, których dotychczas był uważany za niezamieszkany przez starożytne kultury. Malowidła w kolorze czerwonym, żółtym, czarnym i białym, przedstawiające ludzi, zwierzęta i owady, jak również niebo i sceny abstrakcyjne, zostały znalezione na 11 różnych stanowiskach. Ściany jednej z jaskiń pokrywa 1550 scen. Malowidła wskazują, że co najmniej trzy grupy myśliwych-zbieraczy mieszkały w paśmie górskim San Carlos. Specjaliści mają nadzieję, że analiza chemiczna pigmentów pomoże określić ich wiek.

Według Gustavo Ramireza, archeologa z meksykańskiego Narodowego Instytutu Antropologii i Historii, nie znaleziono żadnych artefaktów, ponieważ malowidła znajdują się w wąwozie, który w porze deszczowej jest wymywany przez wodę. Natomiast w jednej z jaskiń znaleziono wizerunki miotacza oszczepów (z azteckiego atlatl), prehiszpańskiej broni, która nie pojawia się na dotychczas znanych malowidłach ze stanu Tamaulipas. 

Zdaniem Marthy Garcia Sanchez, archeolog biorącej udział w badaniach, niewiele wiadomo na temat kultur, które zamieszkiwały Tamaulipas. Udało im się przez 200 lat unikać podbicia przez Hiszpanów dzięki temu, że skryli się w górach Sierra de San Carlos, które zapewniały dostęp do wody oraz bogactwo roślin i zwierząt.

Malowidła naskalne w Tamaulipas (fotografia INAH)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz