niedziela, 2 czerwca 2013

Stela przedstawiająca gracza w piłkę

Oryginalny artykuł: Encuentran estela de jugador de pelota de mas de 1000 anos
Zobacz też: Fotografie INAH

Na terenie stanowiska archeologicznego Piedra Labrada, leżącego w okolicy Ometepec w stanie Guerrero (Meksyk), archeolodzy Narodowego Instytutu Antropologii i Historii odkryli stelę z wizerunkiem gracza w piłkę. Rzeźba może liczyć ponad tysiąc lat i znajdowała się na jednym z pięciu tamtejszych boisk do gry, należących do największych spośród wszystkich zlokalizowanych do tej pory w rejonie Costa Chica.

Stela przedstawiająca gracza w piłkę (fotografia INAH)
Wykonana z granitu stela, o wysokości 1,65 metra i szerokości 50 centymetrów, została znaleziona w dwóch kawałkach. Meksykański archeolog Pablo Sereno Uribe – odpowiedzialny za prace w Piedra Labrada – przypuszcza, że stela pochodzi z około 600 roku n.e. Przedstawia postać ze skrzyżowanymi na piersi ramionami, z charakterystycznym dla graczy w piłkę kaskiem i tzw. yugo (dosłownie „jarzmem”, noszonym wokół pasa w celu ochrony ciała).

Kamienne yugo. Takie części kostiumu graczy w piłkę były wykonywane
przypuszczalnie z drewna. Natomiast 
yugo rzeźbione w kamieniu miało charakter symboliczny
i wiele takich przedmiotów znaleziono w grobowcach
(Muzeum Rufino Tamayo w mieście Oaxaca, Meksyk)
Rzeźba stanowiła niegdyś element architektoniczny boiska do gry w piłkę, po czym została ścięta i zakopana podczas rytualnego zniszczenia jeszcze w czasach prekolumbijskich. Położenie Piedra Labrada w niewielkiej odległości od stanu Oaxaca, zamieszkiwanego przez Misteków, świadczy o widocznych wpływach kulturowych.

Mistecka rzeźba przedstawiająca postać
ze skrzyżowanymi ramionami

(Narodowe Muzeum Antropologii w mieście Meksyk)
Piedra Labrada zajmuje obszar około dwóch kilometrów kwadratowych, a intensywne prace archeologiczne prowadzone są tam od ponad dwóch lat. Poza boiskami do gry w piłkę zidentyfikowano do tej pory około 50 budowli średnich rozmiarów i ponad 20 rzeźb, przedstawiających głowy węży, muszle i postacie antropomorficzne.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz