piątek, 26 lipca 2013

Odkrycie pochówków i piramidy w Jáltipan (Veracruz, Meksyk)

Oryginalny artykuł: Localizan 30 entierros prehispanicos y una piramide en Veracruz

W miejscowości Jáltipan, na południu stanu Veracruz, specjaliści z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) natrafili na trzydzieści prekolumbijskich pochówków, którym towarzyszyły dary ofiarne, obejmujące jadeitowe paciorki, zwierciadła z pirytu oraz naczynia i figurki ceramiczne pochodzące zarówno z Teotihuacan, jak i z ziem Olmeków, Majów, Nahua, Popoluca i kultury Remojadas (centrum Veracruz), a także szczątki zwierząt: psów lub kojotów, jeleni, ryb i ptaków. Jak poinformował Alfredo Delgado – archeolog odpowiedzialny za prace na terenie Jáltipan – ogromne znaczenie ma też znalezienie wielu skamieniałych szczątków zwierząt, w tym prehistorycznego nosorożca karłowatego, megalodona (który wyginął ponad 10 000 lat temu) i rekina tygrysiego. Ogromne, skamieniałe kości i kły tych zwierząt musiały zostać przeniesione z ziem centralnego Meksyku.

Fragmenty figurek ceramicznych znalezionych w Jáltipan (fotografia INAH)
W tym samym miejscu odkryto również piramidę wysokości 12 metrów, pod którą znajdowała się wcześniejsza konstrukcja wzniesiona z kamiennych płyt, co jest nietypowe dla południowych ziem stanu Veracruz, gdyż budowle z kamienia zarejestrowano tam jedynie w Los Tuxtlas i w Sierra de Santa Marta. Alfredo Delgado dodał, że podczas prac natrafiono też na warsztat wyrobu cegiełek z wyrytymi wzorami, bardzo podobnych do cegiełek z Comalcalco (stan Tabasco).

Piramida w Jáltipan (fotografia INAH)
Wszystko wskazuje na to, że Jáltipan, zamieszkiwane przypuszczalnie od początków naszej ery aż do 700 roku n.e., było miejscem wielokulturowym. Dalsze analizy pozwolą ustalić, czy było to targowisko, do którego docierały towary z różnych rejonów czy też chodzi być może o sanktuarium, gdzie okoliczna ludność grzebała swoich zmarłych. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz