wtorek, 16 lipca 2013

Petroglify z Narigua (stan Coahuila, Meksyk)

Oryginalny artykuł: Habilitan Narigua, sitio con miles de grabados en piedra
Zobacz także: Fotografie INAH

Na południu stanu Coahuila, na terenie stanowiska archeologicznego Narigua, znaleziono około 500 kamieni z ośmioma tysiącami petroglifów wykonanych przypuszczalnie około sześciu tysięcy lat temu. Ryty naskalne znajdują się w różnych miejscach łańcucha górskiego i związane są z obozowiskami dawnych grup myśliwych-zbieraczy. Archeolodzy natrafili na pozostałości obrobionych kamieni i groty strzał, świadczące o wyrobie narzędzi przez koczowników. Jak wyjaśnia Gerardo Rivas – kierujący pracami konserwatorskimi w Narigua – obozowiska rozmieszczone były pod gołym niebem, w dwóch dolinach oddzielonych niewysokimi wzgórzami. Chaty wykonywane były z materiałów nietrwałych i przypuszczalnie łatwych do przenoszenia. Zachowały się jedynie ślady dawnych palenisk, które służyły nie tylko do przygotowywania posiłków, ale również do ogrzania się w zimne dni i noce.

Naskalne ryty w Narigua (fotografia INAH)
Najwięcej petroglifów, rozproszonych na obszarze 400 na 200 metrów znajduje się w grupie zwanej Sierra de Narigua. Niektóre ryty można dostrzec na zboczu góry, chociaż u jej stóp również leżą pojedyncze głazy. Poza tym petroglify odnaleziono jeszcze w trzech miejscach, nazwanych przez meksykańskich archeologów: Narigua I, La Bolsa i Peñuelas de Narigua. Gerardo Rivas wyjaśnia, że naskalne ryty różnią się w zależności od miejsca i przedstawiają koncentryczne okręgi, linie proste, łamane i faliste, a także wizerunki jeleni. Ponadto znaleziono petroglify z czasów kolonialnych, między innymi wyryte krzyże, które mogą pochodzić z drugiej połowy XVI wieku.

Naskalne ryty w Narigua (fotografia INAH)
Pomimo iż uczeni nie dysponują wieloma informacjami na temat grup koczowników, którzy wykonali petroglify w rejonie Narigua, to jednak dzięki porównaniu z innymi, podobnymi ośrodkami i w oparciu o badania etnograficzne przeprowadzone wśród ludności indiańskiej, wiadomo, że tego rodzaju ryty naskalne były związane z rytuałami inicjacji, z polowaniami na jelenie i kosmogonią. Od sierpnia 2012 roku Narodowy Instytut Archeologii i Historii w Meksyku przygotowuje to stanowisko dla zwiedzających. Ścieżki, poprowadzone pomiędzy głazami, pozwolą na dokładne przyjrzenie się petroglifom bez ryzyka ich zniszczenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz