piątek, 5 lipca 2013

Piramida zniszczona w El Paraiso w Peru

Oryginalny artykuł: Developers destroy ancient Peru pyramid. BBC News 3.07.2013.

Władze Peru podały, że starożytna piramida na najstarszym stanowisku archeologicznym w pobliżu stolicy kraju Limy została zniszczona. Dwie firmy zajmujące się obrotem nieruchomościami zostały oskarżone o zniszczenie 6-metrowej budowli, jednej z 12 piramid tworzących kompleks El Paraiso, liczący 4 tys. lat. 

Stanowisko leży kilkanaście kilometrów na północ od Limy i jest datowane na późny okres preceramiczny (3500-1800 p.n.e.). Zdaniem peruwiańskiego ministerstwa turystyki był to ośrodek religijny i administracyjny na długo przed cywilizacją inkaską. 

Rafael Varon, wiceminister dziedzictwa kulturowego, poinformował, że zniszczeń dokonano w weekend. Przy użyciu ciężkiego sprzętu robotnicy próbowali zniszczyć kolejne trzy piramidy, ale zostali powstrzymani przez świadków zdarzenia. Zarzuty karne zostały wysunięte w stosunku do dwóch firm.

Marco Guilen, dyrektor projektu archeologicznego w El Paraiso, powiedział agencji Associated Press, że ludzie, którzy zburzyli piramidę wyrządzili historii Peru nieodwracalną szkodę, ponieważ już się nie dowiemy, jak została zbudowana, jakich materiałów użyto i jak ludzie z niej korzystali. 

Handout picture released by the Peruvian Ministry of Culture on 2 July 2013 showing the area of the El Paraiso complex where a pyramid was destroyed
Część stanowiska El Paraiso oczyszczona przy pomocy ciężkiego sprzętu (fot. AFP)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz