środa, 4 grudnia 2013

Tajemniczy tunel pod Piramidą Quetzalcoatla w Teotihuacan

Oryginalny artykuł: Teotihuacanos recrearon inframundo bajo La Piramide de la Serpiente Emplumada

W 2009 roku meksykańscy badacze z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) rozpoczęli prace wykopaliskowe na terenie Teotihuacan, w ramach Projektu Tlalocán, którym kieruje Sergio Gómez Chávez. Celem projektu jest eksploracja tunelu biegnącego pod Piramidą Quetzalcoatla (Pierzastego Węża), wzniesioną w kompleksie architektonicznym zwanym  Ciudadela (Cytadela).

Quetzalcoatl (Pierzasty Wąż) - jedna z rzeźb zdobiących fasadę Piramidy Quetzalcoatla w Teotihuacan (Muzeum na terenie stanowiska archeologicznego Teotihuacan)
Tunel mieści się na głębokości 28 metrów i ma długość 103 metrów. Uczeni uważają, że na końcu tunelu znajduje się komnata mogąca kryć szczególnie bogate dary ofiarne bądź grobowiec jednego lub nawet kilku władców. Dotarcie do tej tajemniczej komnaty ma stanowić ukoronowanie projektu, którego zakończenie jest planowane na początek 2014 roku. W pracach wykopaliskowych wykorzystywany jest georadar i dwa roboty: Tlaloque I i Tláloc II.

Robot Tláloc II. w tunelu (fot. Mauricio Marat / INAH)
Sergio Gómez uważa, że mieszkańcy Teotihuacan odtworzyli w tunelu świat podziemny. Ściany i sufit zostały pokryte sproszkowanymi minerałami, magnetytem, pirytem i hematytem, które lśniły i migotały niczym gwiazdy. W dwóch bocznych komnatach, północnej i południowej, umieszczono natomiast dary ofiarne. Wejście do tego symbolicznego świata podziemnego znajduje się po zachodniej stronie Piramidy Quetzalcoatla.

Tunel pod Piramidą Quetzalcoatla (La Cronica de Hoy, Meksyk)
Zdaniem Gomeza tunel został przez mieszkańców Teotihuacan zapieczętowany dwukrotnie: pierwszy raz, gdy wzniesiono grube mury blokujące wejście i później, kiedy to zburzono mury i na samym końcu tunelu przygotowano główną komnatę. Wydarzeniu temu towarzyszyło złożenie licznych darów, między innymi plecionej maty, kości jeleni, ceramiki, naczyń z wizerunkiem boga Tlaloka, muszli oraz noży i ostrzy wykonanych z obsydianu i krzemienia. Dary ofiarne, zebrane do tej pory na terenie tunelu pochodzą, między innymi, z 100 roku n.e., w którym to okresie tunel był już wykorzystywany. Archeolog Jorge Zavala podał, że część spośród 70 tysięcy znalezionych w tunelu przedmiotów została rytualnie zniszczona. Inne natomiast zostały starannie umieszczone w narożach ścian. W jednej z sekcji tunelu złożono drewniane maski inkrustowane serpentynem, muszlami, kryształem górskim, jadeitem i kwarcem.

Piramida Quetzalcoatla w Teotihuacan
Sergio Gómez uważa, że cały kompleks architektoniczny znany jako Cytadela stanowił scenę rytuałów i został tak przygotowany, aby podczas pory deszczowej pokryć się lustrem wody, symbolizującej ocean pierwotny, z którego – zgodnie z mitami stworzenia świata – wyłoniła się święta góra, reprezentowana w tym przypadku przez Piramidę Quetzalcoatla. W ten sposób cała ta przestrzeń przedstawiała trzy poziomy świata: niebiański, ziemski i podziemny. Archeolog sądzi, że w podziemnym tunelu odprawiano rytuały związane z inwestyturą władców, pod nadzorem i za zgodą bogów. Stąd też pojawiło się przypuszczenie, że po śmierci władcy jego szczątki składano w tunelu, po czym wybrany następca przyjmował insygnia władzy i obdarzony boskimi mocami wstępował na Cytadelę – odpowiednik świata ziemskiego.

Czytaj też: Bogate dary odkryte w tunelu pod Piramidą Quetzalcoatla w Teotihuacan

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz