poniedziałek, 30 grudnia 2013

Odkryto inkaskie wodociągi w Sacsayhuaman w Cuzco

Oryginalny artykuł: Archaeologists Uncover 16-Meter Long Inca Canal Outside Cusco. Peruvian Times 23.12.2013.

W kompleksie archeologicznym Sacsayhuaman w Cuzco odkryto inkaski kanał, który najprawdopodobniej doprowadzał wodę używaną w czasie ceremonii religijnych. Dwa miesiące temu, po rozpoczęciu wykopalisk w sektorze Calispuquio, archeolodzy zauważyli wodę przesiąkającą przez glebę. Odkopali w tym miejscu kanał o długości 16 m, szerokości 15 cm i głębokości 1 m. Badacze uważają, że kanał doprowadzał wodę ze źródła w dystrykcie Rinconada na północy do centrum Sacsayhuaman.

Odkryty w Sacsayhuaman w Cuzco kanał wodociągowy o dł. 16 m, szer. 15 cm i głęb. 1 m (fot. Andina)


Kanał znajduje się pod parkingiem dla gości parku archeologicznego, ale nie został uszkodzony przez ruch pojazdów, ponieważ leżał ukryty półtora metra pod ziemią. Zarząd parku planuje zmianę lokalizacji parkingu. 

Zdaniem szefa parku Sacsayhuaman Oscara Montufara kanał był używany przez inkaską służbę, która dostarczała wodę w czasie obchodów Inti Raymi, najważniejszego święta religijnego w Imperium Inków ku czci Inti - potężnego boga słońca. Być może był również używany do przygotowania kąpieli dla młodych zwycięzców ceremonii inicjacyjnej Warachicuy. O kanale wspomina w opublikowanych w 1571 kronikach Hiszpan Juan Polo de Ondegardo y Zárate, a więc był on nadal w użyciu w okresie kolonialnym.

Sacsayhuaman (fot. Martin St-Amant / Wikimedia Commons)
Sacsayhuaman to inkaska twierdza wzniesiona z ciosanego kamienia na wzniesieniach na północ od Cuzco - stolicy Imperium Inków. Z opisów oblężenia Cuzco w 1536 oraz z wykopalisk wynika, że na jej szczycie stały wysokie wieże oraz inne budynki, w tym liczne magazyny, np. hiszpański konkwistador Pedro Pizarro, który zwiedzał twierdzę, opisuje w swojej Relacji z okrycia i podboju królestw Peru magazyny pełne broni. Kompleks obejmuje także duży plac ceremonialny, mogący pomieścić tysiące ludzi.

Mury twierdzy o wysokości 6 m zostały wykonane z największych w Ameryce prekolumbijskiej bloków kamienia, dopasowanych do siebie tak ściśle, że przetrwały upływ czasu, zmienne warunki klimatyczne na wys. 3700 m n.p.m. oraz trzęsienia ziemi. Ocenia się, że największy z kamiennych bloków może ważyć do 200 ton. Po podboju Cuzco Hiszpanie wykorzystywali twierdzę jako źródło materiałów budowlanych do wznoszenia swoich budynków i dlatego dziś na miejscu pozostają tylko te kamienie, które były dla konkwistadorów zbyt duże do transportu.

Obchody Inti Raymi w Sacsayhuaman w 2008 (fot. Cyntia Motta / Wikimedia Commons)

Inti Raymi (Święto Słońca) było obchodzone 24 czerwca, czyli w dzień przesilenia zimowego - najkrótszy dzień w roku na półkuli południowej i początek inkaskiego roku. Obchody trwały 9 dni i obejmowały tańce, procesje i ofiary ze zwierząt dla zapewnienia pomyślności w nowym roku. Ostatnie obchody w obecności imperatora Inków odbyły się w 1535, po czym święto zostało włączone w kalendarz kościoła katolickiego. Inti Raymi do dziś jest świętowane przez wiele rdzennych społeczności w Andach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz