sobota, 19 kwietnia 2014

Nowinki z Meksyku i Gwatemali

Z okazji 50-lecia Narodowego Muzeum Antropologii w mieście Meksyk, badacze INAH podjęli prace konserwatorskie ogromnego, prekolumbijskiego monolitu znanego jako Tlalok z Coatlinchán, który ustawiony jest przed wejściem do Muzeum. Rzeźba waży 165 ton, ma wysokość siedmiu metrów i zajmuje piąte miejsce na światowej liście największych monolitów. Pracami kieruje Sergio González García. Posąg Tlaloka, pomimo iż stoi pod gołym niebem od półwiecza i jest narażony na bezpośrednie działanie czynników atmosferycznych, zachowany jest w dobrym stanie. Niewielkie uszkodzenia, rysy i plamy zostały spowodowane zanieczyszczeniami powietrza, gdyż ulica Paseo de la Reforma, przy której wznosi się posąg, stanowi jedną z największych arterii komunikacyjnych miasta Meksyk. Rzeźba została znaleziona w miejscowości Coatlinchán (stan Meksyk), w tamtejszych kamieniołomach, prawdopodobnie wykorzystywanych w czasach prekolumbijskich przez Teotihuacan. Przypuszczalnie rzeźba nigdy nie została ukończona. Monolit został przewieziony do Narodowego Muzeum Antropologii 16 kwietnia 1964 roku. Dzień tej okazał się wyjątkowy dla mieszkańców stolicy Meksyku, gdyż pomimo pory suchej, podczas transportu posągu boga deszczu, z nieba nagle spłynęły strumienie wody. Ogromna ulewa ustała dopiero wówczas, gdy kamienny wizerunek Tlaloka stanął dumnie przed Narodowym Muzeum Antropologii.

Posąg Tlaloka (fot. Laboratorio de Conservación del MNA)
12 kwietnia miało miejsce uroczyste otwarcie Muzeum Jadeitu i Centrum Kulturalnego Peten w miasteczku El Remate, leżącym na trasie Flores-Peten (Gwatemala). Chociaż w muzeum wystawiono jedynie repliki 50 oryginalnych artefaktów, pochodzących z Meksyku i Gwatemali, to jednak wszystkie one uzyskały autoryzację Instytutu Antropologii i Historii IDEAH. Atrakcją muzeum będą też stałe projekcje filmów dokumentalnych na temat kosmogonii Majów oraz wycieczki organizowane dla uczniów miejscowych szkół. Planuje się również organizowanie konferencji poświęconych epigrafice Majów. El Remate liczy około 1600 mieszkańców, z których aż 80% żyje z turystyki i wiąże wielkie nadzieje z nowym muzeum. Muzeum jest otwarte od poniedziałku do niedzieli, od 7.30 do 18.00. Wstęp jest wolny, a zwiedzających chętnie oprowadzą hiszpańsko- i anglojęzyczni przewodnicy.

Muzeum Jadeitu w El Remate (fot. Ministerstwo Kultury i Sportu, Gwatemala)
Z kolei Narodowe Muzeum Archeologii i Etnologii w mieście Gwatemala otrzymało w darze od Hiszpanii faksymile Kodeksu Madryckiego, najdłuższej z zachowanych malowanych ksiąg Majów. Dnia 2 kwietnia Kodeks wręczył uroczyście Ambasador Hiszpanii w Gwatemali,  Manuel Lejarreta.

Faksymile Kodeksu Madryckiego (fot. Ministerstwo Kultury i Sportu, Gwatemala)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz