wtorek, 1 kwietnia 2014

Fotogaleria: Rzeźby Olmeków

Olmekowie zamieszkiwali tereny należące obecnie do południowej części stanu Veracruz i zachodnich ziem stanu Tabasco, ale utrzymywali kontakty z różnymi rejonami na zachodzie i południu, co sprawiło, że wpływy ich sztuki były widoczne również na obszarze dzisiejszych stanów Chiapas, Oaxaca, Morelos i Guerrero. Do najważniejszych ośrodków Olmeków należały: San Lorenzo, Laguna de los Cerros, La Venta i Tres Zapotes, a największy rozkwit kultury przypadł na lata 1200 p.n.e. – 400 p.n.e. Olmekowie byli znani między innymi z obróbki bardzo twardych kamieni, gdyż upodobali sobie skały wulkaniczne, zwłaszcza bazalt i andezyt, choć wykorzystywali do rzeźbienia także wapień, piaskowiec i łupki. Wielkie kamienne bloki transportowano przypuszczalnie na tratwach z kamieniołomów odległych nawet o sto kilometrów.

Sztuka Olmeków szczególnie zasłynęła z wielkich kamiennych głów, których do tej pory znaleziono siedemnaście. Gigantyczne, wyrzeźbione z bazaltu głowy mają wysokość od około 1,5 m do 3,5 m i ważą od kilku do kilkunastu ton. Przedstawiają prawdopodobnie władców. Mają oni nakrycia głowy z tkaniny lub skóry zwierzęcej, z ozdobami z jadeitu i piórami. Każda z głów jest nieco inna, gdyż wizerunki dorosłych mężczyzn różnią się wyrazem twarzy czy też wzorem na nakryciach głów. Równie monumentalne są tak zwane ołtarze-trony. Te duże, u góry płaskie bazaltowe bloki, ważą od kilku do 30-40 ton i mogły służyć jako trony. Miały wyrzeźbione na froncie charakterystyczne nisze symbolizujące jaskinie, z których wyłaniały się postacie władców. Reliefy z postaciami pojawiają się też niekiedy na bocznych stronach ołtarzy. Przypuszczalnie najpóźniej pojawiły się w sztuce Olmeków rzeźbione stele, ozdobione wizerunkami bogato odzianych dostojników. Zachowały się też wizerunki zwierząt oraz rzeźby mniejszych rozmiarów, przedstawiające osoby zazwyczaj klęczące lub siedzące ze skrzyżowanymi nogami, czasami z twarzami o cechach jaguara. Są również figurki z charakterystycznymi dziecięcymi rysami twarzy. Część rzeźb została prawdopodobnie rytualnie zniszczona przez samych Olmeków.

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć / click on photo to enlarge

Parque-Museo de La Venta, Villahermosa (stan Tabasco, Meksyk)

Wszystkie zabytki zgromadzone w Parku-Muzeum w Villahermosa pochodzą ze stanowiska archeologicznego La Venta. Znajdują się wśród nich trzy kamienne głowy, ołtarze (w tym Ołtarz 5 rzeźbiony z trzech stron), stele oraz rzeźby zwierząt (jaguara, małpy i manata).

                      
   

Museo Nacional de Antropología (miasto Meksyk)

Rzeźby Olmeków pochodzą z różnych stanowisk archeologicznych. W kolekcji muzeum znajdują się, między innymi, dwie kamienne głowy z San Lorenzo, Monument 19 z La Venta, postać atlety z Antonio Plaza (stan Veracruz), Relief oznaczony jako Monument C z Tres Zapotes czy też wizerunek człowieka-jaguara z San Lorenzo.

            

Wśród eksponatów wyróżniają się także zabytki znalezione na terenie innych stanów Meksyku, jak postać siedzącego szamana z Atlihuayán (stan Morelos), rzeźba (replika) z Teopantecuanitlán (stan Guerrero) czy też figurki w stylu olmeckim (w tym postać „akrobaty”) z Tlatilco (Dolina Meksyku).

      

W Muzeum znajdują się również repliki wyrzeźbionych w skale reliefów z Chalcatzingo (stan Morelos), znanych jako Monumenty 1, 2 i 9.

  

Museo Regional de Antropología “Carlos Pellicer Cámara” (Villahermosa, Meksyk)

Zabytki pochodzą z różnych ośrodków Olmeków, przede wszystkim z La Venta.

                

Museo de las piezas prehispánicas “Rufino Tamayo” (miasto Oaxaca, Meksyk)

Rzeźby pochodzą ze stanowisk archeologicznych kultury Olmeków na terenie stanu Veracruz.

               

Museo de Antropología de Xalapa (Xalapa, stan Veracruz, Meksyk)

Rzeźby, w tym monumentalne głowy pochodzące z San Lorenzo

         
         

Grupa czterech rzeźb z El Azuzul, obejmująca dwie postacie młodzieńców znanych jako „Bliźniacy” i dwa wizerunki jaguarów

  
 

Olmeckie rzeźby pochodzące z miejscowości Laguna de los Cerros

           

Rzeźby z Hueyapan de Ocampo

   

Dwie rzeźby z Los Soldados

  

Stela z El Viejón i tron z Loma de Zapote-Portero Nuevo

  

Pięć olmeckich rzeźb pochodzących z Cruz de Milagro, San Martín Pajapan, Cuauhtotolapan Viejo, Estero Rabón i Zopotitlán

     

Rzeźby z Piedra Labrada, Espiral Santa Barbara, Isla de Tenaspi, Llano de Jícaro i Medias Aguas

     

Kolumna z El Mesón oraz rzeźby z centralnych i południowych ziem stanu Veracruz

     

Rzeźby z różnych rejonów stanów Tabasco i Veracruz


                 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz