niedziela, 30 marca 2014

Inkaskie artefakty na wystawie w Túcume (Peru)

Oryginalny artykuł: Se exhibiran tesoros del gobernante inca

Muzeum na terenie stanowiska archeologicznego Túcume (około 30 kilometrów od Chiclayo, Peru) przygotowuje wystawę, której otwarcie nastąpi w sierpniu bieżącego roku. Zostaną wówczas zaprezentowane cenne klejnoty odkryte przez Alfredo Narvaeza w Huaca Larga w 1991 roku.

Korona z pozłacanej miedzi, pochodząca z grobowca odkrytego w 1991 roku
(fot. Wilfredo Sandoval, El Comercio)
Około czterystu najróżniejszych artefaktów, które obejmują przedmioty z metalu, ceramikę i bawełniane tkaniny, było przechowywanych przez 23 lata i dopiero teraz zostanie udostępnione zwiedzającym. Po raz pierwszy będzie można podziwiać wspaniałe skarby złożone w grobie inkaskiego dostojnika, którego pochowano wraz z dwoma innymi mężczyznami, pełniącymi funkcję strażników oraz z dziewiętnastoma tkaczkami.

Przedmioty znalezione na terenie Túcume (fot. Wilfredo Sandoval, El Comercio)
Wyprawa grobowa obejmowała, między innymi, koronę z  pozłacanej miedzi, nakrycie głowy, sceptr, rzeźbiony pektorał, ozdoby uszu oraz przedmioty osobiste, jak szczypczyki i części ubrania.

Przedmioty ze srebra znalezione na terenie Túcume (fot. Wilfredo Sandoval, El Comercio)
Jedną z atrakcji wystawy będą z pewnością miniaturowe stroje, jak rodzaj przepaski na biodra, mała bluza i pelerynka, a także najróżniejsze przedmioty ze srebra znalezione podczas prac wykopaliskowych prowadzonych podczas minione 23 lata.

Miniaturowe stroje (fot. Wilfredo Sandoval, El Comercio)
Większość artefaktów odkrytych na terenie stanowiska archeologicznego Túcume pochodzi z czasów kultury Lambayeque. Jednak zdaniem uczonych ośrodek ten musiał odgrywać znaczącą rolę i stanowić również centrum polityczne władców Chimu i Inków. Sama Huaca Larga natomiast jest uznawana za największą na terenie Peru piramidę wzniesioną z adobe – cegieł suszonych na słońcu.

Wykonane z bawełny nakrycie głowy inkaskiego dostojnika (fot. Wilfredo Sandoval, El Comercio)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz