piątek, 14 marca 2014

Wykopaliska na terenie Xochimilco (miasto Meksyk)

Oryginalny artykuł: Descubren restos de antiguo barrio xochimilca

Badacze Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) prowadzą wykopaliska na terenie dzielnicy Xochimilco w stolicy Meksyku. Pracami, które zostały podjęte po powiadomieniu przez firmę będącą właścicielem terenu pod zabudowę, kieruje María Teresa Jimenez Sanchez. Podczas dwóch ostatnich miesięcy skupiono się na obszarze 2000 metrów kwadratowych, gdzie zachowały się fragmenty murów z czasów prekolumbijskich. Do chwili obecnej natrafiono na pozostałości trzech budowli z wewnętrznymi pomieszczeniami. Konstrukcje wzniesiono z obrobionych bloków z andezytu i prawdopodobnie otaczały one  plac. Ta część obecnego miasta Meksyk zamieszkiwana była przez kulturę Xochimilca w okresie od XII w. n.e. aż do czasu przybycia Hiszpanów.

Teren wykopalisk w dzielnicy Xochimilco, Meksyk (fot. INAH)
Archeolodzy znaleźli też kawałki muszli, z których wykonano niegdyś naszyjniki, ozdoby z obsydianu oraz bezote, wskazujące na wysoki status społeczny dawnych mieszkańców. Odkryto również naczynia ceramiczne datowane na lata 1300 – 1521 n.e., pieczęcie, dziesiątki figurek antropomorficznych, trzy paleniska z pozostałościami wypalonego drewna i kukurydzy oraz siedem pochówków, w tym sześć dziecięcych i jeden dorosłej osoby.

Ceramiczna pieczęć znaleziona podczas prac wykopaliskowych (fot. INAH)
Ponieważ w odległości zaledwie stu metrów od miejsca gdzie prowadzone są wykopaliska znajduje się Kościół Św. Piotra, zatem badacze sądzą, że teren, na którym go zbudowano mógł w czasach prekolumbijskich stanowić przestrzeń o charakterze rytualnym.

Jedno ze znalezionych naczyń ceramicznych (fot. INAH)
Zamieszkanie ziem Xochimilco mogło być związane z okresem migracji grup ludności, które pochodziły z północy, z miejsca określanego w źródłach historycznych jako Aquilazco i osiedliły się w Dolinie Meksyku około XII wieku n.e. Nowo przybyli mieszkańcy zostali najpierw podbici przez Tepaneków z Azcapotzalco, a w 1429 roku pokonani przez Trójprzymierze. Stanowili siłę roboczą przy różnych pracach budowlanych, uczestniczyli w kampaniach wojennych, ale przede wszystkim zajmowali się rolnictwem, związanym ze strefą chinampas, która dostarczała warzywa i owoce do stolicy Tenoczków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz