sobota, 8 marca 2014

W Pachacamac znaleziono drewnianą figurkę kobiety i tkaninę z piórami

Oryginalny artykuł: Rachel Chase. Archaeologists find new artifacts at Pachacamac sanctuary near Lima, Peru. Peru This Week 5.03.2014.

Na stanowisku archeologicznym Pachacamac w Peru archeolodzy znaleźli dwa stosunkowo dobrze zachowane artefakty: małą drewnianą rzeźbę przedstawiającą kobietę i tkaninę pokrytą piórami w jaskrawych kolorach. Przedmioty zostały znalezione w miejscu zwanym "Placem Pielgrzymów".

Drewniana figurka ma 8,5 cm długości i przedstawia kobietę stojącą z rękami założonymi na piersi. Tkanina z piórami w kolorze m.in. pomarańczowym, zielonym i czarnym ma 54 cm długości i 10 cm szerokości.

Rzeźba i tkanina ozdobiona piórami, znalezione w Pachacamac (fot. Ministerstwo Kultury Peru / Peru21)

Sanktuarium w Pachacamac - położone około 40 km na południowy wschód od Limy - było niegdyś centrum religijnym i administracyjnym, wznoszonym stopniowo w ciągu kilkuset lat przez kolejne kultury zamieszkujące ten region, w tym kultury Wari i Ichma, choć większość budynków zachowanych na terenie kompleksu powstała między 800 a 1450 r. n.e. Ostatecznie Pachacamac zostało podbite przez imperium Inków i włączone w inkaską infrastrukturę.

Front Świątyni Słońca w Pachacamac (fot. Charles Gadbois / Wikimedia Commons)

Czytaj także: Pachacamac - inkaskie Lourdes?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz