niedziela, 23 marca 2014

Kurze DNA nie potwierdza prekolumbijskich kontaktów między Polinezją a Ameryką

Oryginalny artykuł: Chicken bones tell true story of Pacific migration. Phys.org 17.03.2014.

Najnowsze badania genetyczne kurzego DNA nie potwierdzają hipotezy, że Polinezyjczycy dotarli do Ameryki przed Kolumbem. Australijskie Centrum Antycznego DNA (ACAD) na University of Adelaide przeprowadziło badania antycznego DNA kurzych kości znalezionych na stanowiskach archeologicznych w różnych miejscach Pacyfiku w celu zbadania pochodzenia i rozprzestrzenienia pierwszych polinezyjskich kur. Pokazują one, że wcześniejsze hipotezy o prekolumbijskich kontaktach między Polinezją a Ameryką Południową były prawdopodobnie oparte na analizie zanieczyszczonych próbek. Natomiast w najnowszych badaniach udało się zidentyfikować i prześledzić unikalnych marker genetyczny pierwotnych kur polinezyjskich, obecny jedynie na Pacyfiku i na południowoazjatyckich wyspach.

Kur bankiwa (Gallus gallus) uważany za dzikiego przodka kury domowej (Gallus gallus domesticus) (fot. Wikimedia Commons)

Międzynarodowy zespół, w którego skład weszli także badacze z Australian National University, University of Sydney oraz brytyjskich uniwersytetów w Durham i Aberdeen, przebadał dziedziczone po matce DNA mitochondrialne, uzyskane z kości kurzych wydobytych w trakcie wykopalisk archeologicznych na Hawajach, Rapa Nui (Wyspie Wielkanocnej) i Niue. Według dr Vicki Thomson z ACAD udało się zidentyfikować podpis genetyczny pierwotnych kur polinezyjskich i dzięki niemu prześledzić wczesny ruch migracyjny i handlowy na Pacyfiku. Badania sugerują także, że oryginalne polinezyjskie populacje kur pochodziły z Filipin.

Zdaniem Jeremy'ego Austina, wicedyrektora ACAD zwierzęta domowe towarzyszące ludziom w migracjach pozostawiły po sobie zapis genetyczny, który może pomóc rozwiązać niektóre zagadki dotyczące kolonizacji odległych wysp Pacyfiku i ich ewentualnych kontaktów z Ameryką Południową. Tak więc badacze przeanalizowali ponownie kości użyte w poprzednich badaniach, wskazujących na związek między kurami polinezyjskimi a południowoamerykańskimi i sugerując kontakt prekolumbijski, i stwierdzili, że niektóre wyniki były zniekształcone z powodu zanieczyszczenia współczesnym DNA kury. Tak więc zespołowi udało się wykazać, że antyczne DNA kury nie potwierdza hipotezy o prekolumbijskich kontaktach między tymi regionami.

Ku zaskoczeniu badaczy okazało się także, że pierwotne geny polinezyjskie przetrwały na niektórych odizolowanych wyspach na Pacyfiku, pomimo introdukcji gatunków europejskich w ciągu ostatnich kilkuset lat. Może to mieć wielkie znaczenie dla przemysłu drobiowego, który jest zaniepokojony brakiem różnorodności genetycznej we współczesnych populacjach hodowlanych.

Araukana - chilijska rasa kury znana z niebieskiego koloru jaj (fot. Wikimedia Commons)


Publikacja:
  • "Using ancient DNA to study the origins and dispersal of ancestral Polynesian chickens across the Pacific," Vicki A. Thomson, et al. PNAS DOI: 10.1073/pnas.1320412111
Czytaj także: Czy Polinezyjczycy ubiegli Kolumba i Wikingów?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz