piątek, 7 marca 2014

Petroglify na Hawajach

Oryginalny artykuł: Blake de Pastino. Monster Surf Exposes Rare Petroglyphs in Hawaii. Western Digs 20.02.2014.

Ponad 7-metrowe fale atakujące tej zimy wyspę O'ahu w archipelagu Hawajów oczyściły z piachu Północne Wybrzeże odsłaniając ponownie dziesiątki dużych petroglifów wyrytych w wulkanicznej skale macierzystej wzdłuż plaży Pupukea ("Biała Muszla") i przestawiających postaci ludzi oraz psów.

Petroglify na północnym brzegu O'ahu na Hawajach (fot. Donna Ching / Hawajska Fundacja Historyczna)

Według relacji świadków poprzednio petroglify z Północnego Wybrzeża były widziane w 2010, kiedy podobnie silne zimowe fale odsłoniły je, oraz w 2004. Ma to prawdopodobnie związek z El Niño - periodyczną anomalią pogodową, która powoduje wzrost temperatury wód Pacyfiku na wysokości równika oraz wysokie fale przybojowe na Oahu. Stosunkowo słabszy sezon był w 2004, natomiast zima 2010 i tegoroczna były bardzo silne.

Ponieważ rzadko są znajdowane, petroglify nie zostały bardzo szczegółowo przebadane. Pierwsze udokumentowano w latach 1970-ych, następne w 1983. Badania hawajskich petroglifów, znanych jako kii potaku, wykazały, że były one rzeźbione dla udokumentowania podróży między wyspami, upamiętnienia ważnych wydarzeń oraz oznaczenia szlaków i granic. W Pu’u Loa na hawajskiej Wielkiej Wyspie znaleziono ponad 23 tys. petroglifów, z których część zawiera otwory, w których rdzenni Hawajczycy składali pępowiny nowo narodzonych dzieci. Na O’ahu szczególnie częste są przedstawienia psów. Oprócz Północnego Wybrzeża psy pojawiają się także na rysunkach naskalnych w Nu’uanu w pobliżu Honolulu, gdzie - jak się uważa - przedstawiają przypominającą psa bestię-ludożercę zwaną Kaupe.


Czytaj także: Petroglify z Winnemucca Lake obecnie najstarsze w Ameryce Płn. - Petroglify z Narigua (stan Coahuila, Meksyk) - Petroglify na ziemiach Huasteków - Odkrycie tysiącletnich petroglifów w Nayarit - Petroglify z Las Labradas w stanie Sinaloa, Meksyk - Wzgórze Monte Tláloc świętym miejscem Mexików - Pahñú – nowe stanowisko archeologiczne w stanie Hidalgo, Meksyk

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz