środa, 12 grudnia 2012

Petroglify z Las Labradas w stanie Sinaloa, Meksyk

Oryginalny artykuł: Declaran zona de monumentos a sitio de petrograbados


Las Labradas, położone w pobliżu Mazatlán, zostało oficjalnie uznane za pierwsze stanowisko archeologiczne na terenie stanu Sinaloa w Meksyku. Miejsce to wyróżnia się skałami pochodzenia wulkanicznego, ciągnącymi się wzdłuż plaży na długości 340 metrów i często obmywanymi falami morskimi. Na głazach znaleziono około 640 rytów, w tym niektóre pochodzące być może nawet z okresu archaicznego i liczące co najmniej 4000 lat. Narodowy Instytut Antropologii i Historii (INAH-Conaculta) w Meksyku rozpoczął badania w Las Labradas już w 2003 roku. Kilka grup naskalnych rytów przedstawia postacie zoomorficzne i antropomorficzne oraz liczne wzory geometryczne, jak punkty, kręgi, krzyże i prostokąty.

Joel Santos Ramírez, badacz z Centrum INAH w Sinaloa, podkreśla, że chociaż datowanie takich znalezisk jest trudne, to zachowane ryty mogły wiązać się z kosmologią ludów zamieszkujących rejony obecnego stanu Sinaloa w latach 700 – 1250 n.e. Las Labradas mogło pełnić rolę sanktuarium, gdyż ze względu na  brak źródeł wody pitnej i ekstremalne temperatury, nie było możliwe osiedlenie się na tych terenach na stałe. Grupy ludności udawały się zatem do Las Labradas jedynie w celu rozwijania swej sztuki naskalnej. Prace wykopaliskowe, prowadzone w 2010 i 2012 roku pokazują jednak, że ślady osadnictwa sięgają okresu archaicznego, co potwierdzają znalezione przez archeologów groty strzał i noże. Jest zatem prawdopodobne, że wyryte w kamieniach spirale i koncentryczne kręgi pochodzą z lat 30002500 p.n.e.

Petroglify z Las Labradas (fotografia INAH)

Biorąc pod uwagę położenie Las Labradas – zaledwie 30 kilometrów na południe od Zwrotnika Raka – uczeni sądzą, że niektóre z zachowanych petroglifów mogły odgrywać rolę znaczników astronomicznych. Przyszłe badania pozwolą ustalić ich ewentualny związek z przesileniem letnim i zimowym.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz