sobota, 1 grudnia 2012

Fotogaleria: Figurki z Gwatemali

Znajdowane w grobowcach figurki, wykonane przez majańskich artystów, zawsze budziły wielkie zainteresowanie. Zabytki kamienne, jak wspaniale rzeźbione stele, panele czy nadproża, przedstawiają jedynie władców bądź członków elity i nie przekazują nam informacji o życiu zwykłych osób. Jedynie dzięki scenom wymalowanym na naczyniach ceramicznych i dzięki takim właśnie figurkom poznajemy prawdziwe społeczeństwo Majów: jakie noszono stroje, fryzury i ozdoby czy też jak dekorowano ciała.

Figurki w poniższej kolekcji pochodzą z różnych stanowisk archeologicznych na terenie Gwatemali. Przedstawiają one zarówno dostojników, uzbrojonych wojowników z hełmami i tarczami, graczy w piłkę, jak i muzyków grających na bębnach czy też skromne osoby odziane jedynie w przepaski na biodra. Są też figurki kobiet, niekiedy w dziwnych kapeluszach lub z dziećmi, a nawet postacie okaleczonych jeńców. Niektóre figurki nadal zachowują pozostałości oryginalnych, żywych kolorów.

Wszystkie figurki znajdują sie w zbiorach Muzeum Popol Vuh w mieście Gwatemala

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć / Click to enlarge



   

   

    

    

    

    

   

   

 

   


Kilka lat temu, podczas prac wykopaliskowych na terenie majańskiego ośrodka El Peru-Waka' (Gwatemala), archeolodzy odkryli grobowiec władcy zmarłego na początku VII wieku. Wśród złożonych mu darów znajdowały się: rzeźbione i malowane kości, mozaiki z muszli i agatu, jadeitowy talizman, figurka z serpentynu, zwierciadła z pirytu, a przede wszystkim 23 figurki ceramiczne przedstawiające członków dworu królewskiego. Figurki te wyróżniają się delikatnością wykonania, detalami strojów, ozdób i nakryć głowy oraz zachowanymi kolorami. Przeczytaj więcej o tym odkryciu i zobacz fotografie w Archaeology Magazine: Resurrecting the Maize King

Zobacz też 200 fotografii figurek z wyspy Jaina i w stylu Jaina w: Fotogaleria: Przegląd majańskiego społeczeństwa



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz