piątek, 28 grudnia 2012

Odkrycie kolejnego grobowca w Atzompa, stan Oaxaca, Meksyk

Oryginalny artykuł: Descubren otra tumba prehispanica en Atzompa, Oaxaca
Zobacz też: Fotografie INAH oraz Film INAH

Na stanowisku archeologicznym Atzompa, w pobliżu Monte Albán (stan Oaxaca, Meksyk), znaleziono prekolumbijski pochówek sprzed około 1200 lat. Odkrycia dokonali archeolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH-Conaculta), którzy prowadzili prace w pozostałościach budowli mieszkalnej pochodzącej z lat 750 – 900 n.e. Jest to już czwarty grobowiec odkryty w tym roku w Atzompa. Tym razem jednak pochówek nie należał do osób z elity, lecz do zwyczajnej rodziny zapoteckiej z klasy średniej.

Grobowiec w Atzompa (fotografia INAH)
Laura Mendoza Escobar, kierująca pracami archeologicznymi podaje, że grobowiec mieścił się pod posadzką głównego pomieszczenia budowli i złożono w nim szczątki dwóch dorosłych osób, z których jedna została pochowana wcześniej. Z czasem kości zostały przesunięte w głąb krypty, aby umożliwić pochowanie drugiej osoby. Według specjalistów z Centrum INAH-Oaxaca, pochówek wykazuje cechy typowe dla Zapoteków, którzy mieli zwyczaj grzebania zmarłych pod podłogami centralnych pomieszczeń domów. Jednemu ze zmarłych złożono w darze cztery wazy ozdobione wizerunkami bóstw, między innymi boga deszczu Cocijo, bóstwa żeńskiego w pozycji siedzącej oraz boga z kolbami kukurydzy na nakryciu głowy.

Urna zapotecka z wizerunkiem boga deszczu Cocijo
(Narodowe Muzeum Antropologii w mieście Meksyk)
Laura Mendoza Escobar dodała, że na dziedzińcu przed budowlą odkryto jeszcze jeden pochówek dorosłej osoby, przypuszczalnie kobiety z tej samej rodziny rzemieślników. Na dziedzińcu znaleziono także wiele fragmentów naczyń ceramicznych, krzemienne ostrza i kamienne narzędzia, który to depozyt ofiarny świadczy o zamierzonym opuszczeniu miejsca przez jego mieszkańców.


Czytaj też:
1100-letni kompleks grobowy w Atzompa
Urna z Atzompa z imieniem zapoteckiego dostojnika
Zobacz też urny zapoteckie w: Fotogaleria: Urny Majów i Zapoteków

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz