środa, 12 marca 2014

Najstarsze miasto Kostaryki otwarte dla turystów

Oryginalny artykuł i zdjęcia: Costa Rica’s oldest city reopens to tourists after renovation. The Tico Times 11.03.2014.

Kostaryka otwiera dla zwiedzających Narodowy Pomnik Guayabo - odrestaurowane ruiny najstarszego w kraju miasta, strategicznie położonego wysoko w górach w pobliżu wulkanu Turrialba. Zdaniem archeologa Rodolfo Tenorio datowanie ceramiki znalezionej na miejscu wskazuje, że stanowisko było zamieszkane w latach 1000-1400 n.e. i mogło mieć nawet 10-15 tys. mieszkańców, po czym z nieznanych powodów zostało opuszczone na długo przed przybyciem Europejczyków. 

Zwiedzający na centralnym placu Narodowego Pomnika Guayabo w dniu otwarcia (fot. Alberto Font / Tico Times)


Odrestaurowana część obejmuje drogę wjazdową do miasta, biegnącą obok dwóch budynków mieszkalnych do placu z amfiteatrem, na którym prawdopodobnie zbierali się mieszkańcy. Po drugiej stronie placu znajdują się spore kopce, które stanowiły podstawy innych, nieodrestaurowanych budynków. Zdaniem badaczy precyzyjna technika wznoszenia budynków z kamienia oraz znalezione akwedukty wskazują na zaawansowaną wiedzę inżynieryjną, a ceramika zdobiona wieloma różnymi kolorami - na złożoną kulturę materialną. 

Mieszkańcy Guayabo uprawiali rośliny korzeniowe takie jak jukka oraz kukurydzę i peijbaye (rodzaj palmy spokrewniony z kokosem). W ruinach znaleziono także ości ryb słodkowodnych, więc być może trudnili się także rybołówstwem.

Stanowisko zostało odkryte przez przypadek w XIX wieku w trakcie oczyszczania terenu pod plantację kawy, a 1973 Zgromadzenie Ustawodawcze Kostaryki ogłosiło je zabytkiem narodowym.


Czytaj także: Nowe spojrzenie na rdzenne kultury i ich wiedzę

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz