środa, 12 marca 2014

W Cuzco odkryto pochówek Marcavalle sprzed 3 tys. lat

Oryginalny artykuł: First human remains from ancient Marcavalle culture found in Cuzco. The History Blog 8.03.2014.

W peruwiańskim mieście Cuzco odkryto grób zawierający szczątki pięciu osób, należące do preinkaskiej kultury Marcavalle, datowane na około 1000 r. p.n.e. Pochówek zawiera dwa podwójne groby i jeden pojedynczy. Oprócz szczątków ludzkich znaleziono naszyjniki z paciorków, narzędzia z obsydianu i kości zwierząt oraz fragmenty ceramiki z motywami charakterystycznymi dla kultury Marcavalle.

Pochówek (fot. History Blog)

Archeolodzy z Departamentu Kultury w Cuzco w Peru odkryli pierwsze szczątki ludzkie należące do preinkaskiej kultury Marcavalle, która około 1000 r. p.n.e. zapoczątkowała osadnictwo w dolinie Cuzco. Na terenie Centrum Rehabilitacyjnego dla Nieletnich 20 minut na południe od centrum Cuzco badacze znaleźli 3 pochówki zawierające szczątki 5 osób. Dwoje dorosłych zostało pochowanych w jednym grobie zorientowanym na linii wschód-zachód, obok nich pochowano niemowlę, nieopodal -dwoje nastolatków jedno obok drugiego, z ugiętymi nogami.

Szczątkom towarzyszyły artefakty charakterystyczne dla kultury Marcavalle. Zmarli mieli naszyjniki z paciorków wokół szyi i na rękach. Razem z nimi złożono do grobu ozdobną ceramikę o zoomorficznych i antropomorficznych kształtach, której część była pokryta opalizującą farbą, co jest charakterystyczne dla kultury Marcavalle. Znaleziono także kilka grotów z kamienia i obsydianu oraz narzędzia - moździerze, dłuta, szydła i wiertła - wykonane z kamienia i kości, a także nieobrobione kości wielbłądowatych, jeleni i świnek morskich, oprawionych do spożycia.

W innym wykopie archeolodzy znaleźli półokrągły mur z piaskowca i glinianej zaprawy - pierwsze świadectwo dokonań architektonicznych kultury Marcavalle. Nie jest jasne, częścią jakiego budynku był ten mur, ale archeolodzy odkryli popioły, które mogą stanowić pozostałość ceremonii religijnej.

Półokrągły mur (fot. History Blog)

Znalezisko ma ogromne znaczenie, ponieważ znacząco zwiększa naszą wiedzę na temat słabo poznanej kultury Marcavalle, która została pierwszy raz identyfikowana w 1953 w mieście Marcavalle 4 km na południowy wschód od Cuzco na podstawie artefaktów: fragmentów ceramiki, kamieni, głównie obsydianu, grotów, obrobionych i nieobrobionych kości. Najpopularniejszy styl na znalezionej ceramice to geometryczne wzory z czerwonym pasem na kremowym tle.  Z tego co na razie wiadomo, twórcy tej ceramiki zajmowali się głównie rolnictwem i żyli w stosunkowo gęsto zaludnionych wioskach w Dolinie Cuzco.

Ricardo Ruiz Caro, szef Wydziału Kultury w Cuzco, podkreśla znaczenie znaleziska,  ponieważ jest to pierwszy nietknięty pochówek po 50 latach badań i pomoże opisać procesy ewolucji kulturowej w Dolinie Cuzco. Wykopaliska będą kontynuowane w kolejnych latach.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz