W peruwiańskim mieście Cuzco odkryto grób zawierający szczątki pięciu osób, należące do preinkaskiej kultury Marcavalle, datowane na około 1000 r. p.n.e. Pochówek zawiera dwa podwójne groby i jeden pojedynczy. Oprócz szczątków ludzkich znaleziono naszyjniki z paciorków, narzędzia z obsydianu i kości zwierząt oraz fragmenty ceramiki z motywami charakterystycznymi dla kultury Marcavalle.
Pochówek (fot. History Blog) |
Archeolodzy z Departamentu Kultury w Cuzco w Peru odkryli pierwsze szczątki ludzkie należące do preinkaskiej kultury Marcavalle, która około 1000 r. p.n.e. zapoczątkowała osadnictwo w dolinie Cuzco. Na terenie Centrum Rehabilitacyjnego dla Nieletnich 20 minut na południe od centrum Cuzco badacze znaleźli 3 pochówki zawierające szczątki 5 osób. Dwoje dorosłych zostało pochowanych w jednym grobie zorientowanym na linii wschód-zachód, obok nich pochowano niemowlę, nieopodal -dwoje nastolatków jedno obok drugiego, z ugiętymi nogami.
Szczątkom towarzyszyły artefakty charakterystyczne dla kultury Marcavalle. Zmarli mieli naszyjniki z paciorków wokół szyi i na rękach. Razem z nimi złożono do grobu ozdobną ceramikę o zoomorficznych i antropomorficznych kształtach, której część była pokryta opalizującą farbą, co jest charakterystyczne dla kultury Marcavalle. Znaleziono także kilka grotów z kamienia i obsydianu oraz narzędzia - moździerze, dłuta, szydła i wiertła - wykonane z kamienia i kości, a także nieobrobione kości wielbłądowatych, jeleni i świnek morskich, oprawionych do spożycia.
W innym wykopie archeolodzy znaleźli półokrągły mur z piaskowca i glinianej zaprawy - pierwsze świadectwo dokonań architektonicznych kultury Marcavalle. Nie jest jasne, częścią jakiego budynku był ten mur, ale archeolodzy odkryli popioły, które mogą stanowić pozostałość ceremonii religijnej.
Półokrągły mur (fot. History Blog) |
Znalezisko ma ogromne znaczenie, ponieważ znacząco zwiększa naszą wiedzę na temat słabo poznanej kultury Marcavalle, która została pierwszy raz identyfikowana w 1953 w mieście Marcavalle 4 km na południowy wschód od Cuzco na podstawie artefaktów: fragmentów ceramiki, kamieni, głównie obsydianu, grotów, obrobionych i nieobrobionych kości. Najpopularniejszy styl na znalezionej ceramice to geometryczne wzory z czerwonym pasem na kremowym tle. Z tego co na razie wiadomo, twórcy tej ceramiki zajmowali się głównie rolnictwem i żyli w stosunkowo gęsto zaludnionych wioskach w Dolinie Cuzco.
Ricardo Ruiz Caro, szef Wydziału Kultury w Cuzco, podkreśla znaczenie znaleziska, ponieważ jest to pierwszy nietknięty pochówek po 50 latach badań i pomoże opisać procesy ewolucji kulturowej w Dolinie Cuzco. Wykopaliska będą kontynuowane w kolejnych latach.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz