wtorek, 11 marca 2014

Archeolodzy natrafili na kolejny odcinek Drogi Inków

Oryginalny artykuł: Descubren tramo de camino inca

Kiedy Hiszpanie dotarli na ziemie dawnego Peru byli zaskoczeni faktem, że Inka jadał świeże ryby dostarczane do Cusco prosto znad morza i zastanawiali się, jak to było możliwe. Obecnie zagadka została rozwiązana dzięki odkryciu kolejnego odcinka słynnej Drogi Inków. Odcinek ten, o długości około 22 kilometrów, zlokalizowano w rejonie Arequipy, na terenie przybrzeżnej strefy prowincji Caraveli. Zdaniem Guido Casaverde, koordynatora Projektu Qhapaq Ñan, wstępne badania wskazują, że ten odcinek drogi biegł na północy do administracyjnego centrum Inków w Tambo Viejo (Acarí), a na południu – do El Tambo (Atico), łącząc w ten sposób miejsca, gdzie znajdują się obecnie stanowiska archeologiczne: La Caleta, Quebrada de la Vaca (tak zwany Port Inków), Quebrada Moca i Tanaca.

Prowadzący znad morza odcinek Drogi Inków (fot. Peru21)
Nowo odkryty odcinek Drogi Inków przebiega przez tereny pustynne i nadbrzeżne wzgórza, pomiędzy kilometrami 591 i 625 południowej części Autostrady Panamerykańskiej. Ogromne terytorium państwa Inków – Tahuantinsuyu – przecinała niegdyś sieć dróg, którymi transportowano towary znad wybrzeża, z gór czy z dżungli i obejmowała swym zasięgiem ziemie należące obecnie do sześciu państw Ameryki Łacińskiej. Drogi powstały w okresie Późnego Horyzontu, w czasach największej ekspansji terytorialnej Inków. 

Inkaski biegacz chasqui (rys. Felipe Guaman Poma de Ayala)
Inkascy biegacze zwani chasquis przemierzali zatem tę drogę aby spełnić obowiązki wobec władcy. Wizerunki chasquis zachowały się w dokumentach z czasów kolonialnych. Można ich rozpoznać po trąbkach pututu wykonanych z muszli, kipu trzymanym w ręku i noszonych na plecach quépi, zawierających transportowane towary. Pokonywali oni poszczególne odcinki trasy pomiędzy specjalnie wyznaczonymi punktami, zwanymi tambo, gdzie wymieniali się i przekazywali sobie towary.

Geoglif odgryty podczas prac Projektu Qhapaq Ñan (fot. Peru21)  
Warto przypomnieć, że w sierpniu 2013 roku, w ramach tego samego projektu, archeolodzy odkryli inny odcinek Drogi Inków w dolinie Casma, prowadzący od stanowiska archeologicznego Manchán w kierunku Huarmey. Ma on długość trzech kilometrów i szerokość ośmiu metrów. Zachowały się tam również kamienne mury odgradzające drogę, stosy  bloków wykorzystywanych do jej budowy oraz jeden z geoglifów. Projekt Qhapaq Ñan stara się o wpisanie Drogi Inków na listę światowego dziedzictwa.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz