niedziela, 4 maja 2014

Kalifornijczyk sprzed 3800 lat chorował na akromegalię

Oryginalny artykuł: Earliest Evidence of Gigantism-Like Disease Found in 3,800-Year-Old California Skeleton. Western Digs 24.03.2014.

Szczątki mężczyzny pochowanego 3800 lat temu w bogato wyposażonym grobowcu w Kalifornii noszą ślady choroby, która mogła być przyczyną śmierci: wystające łuki brwiowe, kwadratową szczękę, masywne kości nóg i rąk oraz zaburzenia wzrostu uzębienia. Według najnowszych badań prehistorycznego szkieletu są to objawy akromegalii - rzadkiego schorzenia układu hormonalnego, podobnego do gigantyzmu.

Czaszka mężczyzny znaleziona na stanowisku znanym jako pochówek 37 nosi wyraźne ślady akromegalii. Czarna strzałka pod prawym oczodołem wskazuje ząb, który wyrósł prawie pod nosem. (fot. Eric Bartelink/Phoebe Hearst Museum)


Jest to jeden z nielicznych przypadków akromegalii zidentyfikowanych w wykopaliskach archeologicznych i zdaniem dra Erica Bartelinka, antropologa z California State University, Chico, jest to najstarszy znany przypadek i najbardziej kompletny szkielet. Według Bartelinka akromegalia została definitywnie stwierdzona tylko na dwóch innych stanowiskach archeologicznych w Ameryce Północnej: w szczątkach mężczyzny pochowanego w Nowym Meksyku około 600 lat temu oraz w czaszce nieokreślonej płci sprzed 1100 lat znalezionej w Illinois. Najnowszy przypadek z Kalifornii wzbogaci skąpą literaturę na temat tego schorzenia, ułatwiając diagnozowanie go w kolejnych pochówkach oraz rzuci światło na historię choroby.


Mężczyzna zmarły przypuszczalnie w wieku około 35 lat został znaleziony wraz ze szczątkami 176 innych osób w kopcu pogrzebowym w miasteczku Elk Grove w Central Valley. W trakcie pierwotnych wykopalisk w latach 1930-ych wiek pochówku 37 został określony na 3750-3950 lat.

Zdaniem Bartelinka mężczyzna był członkiem społeczności łowców-zbieraczy znanej jako Windmiller, jednego z najwcześniejszych osiadłych społeczeństw w Central Valley, zazwyczaj identyfikowanego dzięki charakterystycznym praktykom pogrzebowym: zmarły był układany w pozycji leżącej twarzą do dołu, a nie w pozycji zgiętej z głową skierowaną na zachód. Wyposażany był także w bogaty zestaw przedmiotów: groty, koraliki z muszli, kryształy, kamienne amulety, co sugeruje społeczeństwo stosunkowo bardziej egalitarne w porównaniu do późniejszych.

W przypadku pochówku 37 głowa, klatka piersiowa, miednica, lewy łokieć oraz obie dłonie i stopy były pokryte czerwoną ochrą. Grób był ozdobiony 48 koralikami z muszli ślimaków morskich i 7 innymi ozdobami wykonanymi z muszli słuchotek (również ślimaków morskich). 

Przyczyna śmierci mężczyzny nie jest jasna. Mogła się do niej przyczynić choroba, ponieważ osoby z akromegalią generalnie żyją krócej z powodu problemów z układem oddechowym i krążeniem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz