środa, 21 maja 2014

W Argentynie znaleziono gigantycznego dinozaura

Oryginalny artykuł: Fossils of 'largest' dinosaur found in Argentina. Phys.org 17.05.2014.

W południowej Argentynie paleontolodzy odkryli szczątki prawdopodobnie największego dinozaura, jaki kiedykolwiek stąpał po Ziemi, oraz duży zbiór innych skamielin, które mogą rzucić światło na prehistorię. Uważa się, że jest to nowy gatunek tytanozaura - zauropoda z długą szyją i długim ogonem, który chodził na czterech nogach, żył około 90 milionów lat temu w okresie kredy, był prawdopodobnie roślinożerny, ważył około 100 ton i miał 40 m długości. (Poprzedni rekordzista o dł. ciała 36,6 m także pochodzi z Argentyny i nosi wdzięczną nazwę argentynozaur.) Nowy gatunek nie ma na razie nazwy.

Znaleziono także kości co najmniej sześciu innych dinozaurów, około 60 zębów, z których 57 należy do mięsożernego tyranotytana - jednego z największych znanych teropodów (dwunożnych dinozaurów) i padlinożerców. Oprócz szczątków zwierząt znaleziono odciski liści i łodyg, co pomoże naukowcom odtworzyć ówczesny ekosystem.

Kość udowa dinozaura znalezionego w Rawson w prowincji Chubut w porównaniu ze wzrostem mężczyzny (fot. Museo Paleontologico Egidio Feruglio) 


Pierwsza skamielina (ogromna kość o długości 2,4 m) została przypadkiem znaleziona w 2011 przez rolnika w odległej prowincji Chubut, 1300 km na południe od Buenos Aires. Wykopaliska rozpoczęły się w styczniu 2013 i znaleziono kompletne kości ogona, tułowia i szyi, co pozwoli na odtworzenie wyglądu całego zwierzęcia. Według Jose Luisa Carballido, jednego z 8 naukowców biorących udział w badaniach, znaleziono 10 kości tułowia, 40 ogonowych, część kości szyjnych i kompletne kończyny, a że do tej pory przebadano dopiero około 20% stanowiska, więc można się spodziewać kolejnych odkryć.

Zdaniem Carballido jest to najbardziej kompletne znalezisko tego typu gigantycznego dinozaura na świecie i odkrycie niezwykle ważne dla nauki, które pomoże ustalić nie tylko anatomię tego ogromnego zwierzęcia. Naukowcy uważają, że będą w stanie zrekonstruować układ mięśniowy i obliczyć, ile energii było konieczne, aby go używać. Zdaniem Carballido być może uda się ponadto odpowiedzieć na pytanie, dlaczego południowa Argentyna była domem tak wielu ogromnych dinozaurów.

Paul Barrett, antropolog z londyńskiego Muzeum Historii Naturalnej, ostrzega, żeby z ostrożnością podchodzić do twierdzenia, że jest to największy dinozaur na świecie, ponieważ najpierw trzeba dokładnie zbadać rozmiary i proporcje szkieletu i przy pomocy kilku różnych metod ocenić prawdopodobną długość ciała zwierzęcia.

Amerykański paleontolog David Burnham uważa, że bez względu na to, czy jest to największy dinozaur, czy nie, godne podziwu jest bogactwo tego stanowiska, które naprawdę może pomóc zrekonstruować życie przed milionami lat. Znalezienie tak wielu dinozaurów w jednym miejscu może potwierdzić hipotezę, że zwierzęta te żyły w stadach, pomóc określić, jakie drapieżniki na nie polowały, oraz jak wyglądało środowisko naturalne, w którym żyły.

Porównanie rozmiarów człowieka i różnych zauropodów (rys. Wikimedia Commons)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz