sobota, 10 maja 2014

Warsztat sprzed 13,5 tys. lat odkryty w lesie w Idaho

Oryginalny artykuł: 13,500-Year-Old Tool-Making Site Uncovered in Idaho Forest. Western Digs 8.05.2014.

Na lesistym brzegu rzeki North Fork Clearwater w stanie Idaho (płn-zach. USA) archeolodzy znaleźli narzędzia i kamienne odłamki (debitaż) sprzed 13,5 tys. lat. Artefakty znajdowały się w warstwie gleby zawierającej węgiel drzewny, który został datowany metodą radiowęglową na 13740-13490 lat. Ponadto kilka warstw powyżej badacze znaleźli 19 kamiennych grotów wykonanych w technologii Western Stemmed. z których najstarszy jest datowany na nieco ponad 11 tys. lat. Badacze uważają, że nie była to stale zamieszkana wioska, ale obóz, w którym myśliwi-zbieracze zatrzymywali się okresowo. Analiza artefaktów pokazała, że polowali na króliki i prowadzili wymianę handlową z odległymi rejonami. Kamienne groty z Kelly Forks. Rozmaitość grotów znalezionych w Kelly Forks ilustruje ponad 13 tys. ludzkiej obecności, w tym: grot Goshen z północy Wielkich Równin (drugi od lewej) i najstarszy z tradycji Western Stemmed (trzeci od lewej) (fot. Laura Longstaff)


Według Laury Longstaff z University of Idaho, która zrelacjonowała wyniki badań swojego zespołu na dorocznym spotkaniu Towarzystwa Archeologicznego Stanu Montana, artefakty znalezione na stanowisku Kelly Forks w Idaho wskazują na długotrwałe i regularne użytkowanie stanowiska przez prehistorycznych myśliwych-zbieraczy, głównie do wyrobu narzędzi i sprawiania upolowanej zdobyczy. Jej zdaniem ta ilość materiału z najwcześniejszego okresu jest wystarczająca, żeby określić, na jakie zwierzęta polowali, jakie narzędzia wytwarzali i z jakiego kamienia 13 tys. lat temu. Analiza chemiczna narzędzi ujawniła ślady protein charakterystycznych dla mięsa królika.

Jednak groty sprzed 11 tys. lat znalezione w Kelly Forks są - zdaniem Longstaff - równie istotne, ponieważ dostarczają nowych informacji na temat obecności kultury Western Stemmed na północnym zachodzie USA i mogą również rzucić światło na ewentualne kontakty między Western Stemmed a Clovis, którzy wytwarzali swoje własne charakterystyczne narzędzia i być może byli pierwszą szeroko rozpowszechnioną kulturą na kontynencie. Zdaniem Longstaff dowody wskazują na to, że osadnicy produkujący narzędzia Western Stemmed pojawili się na północnym zachodzie wcześniej niż Clovis, choć w tym samym czasie Clovis zamieszkiwali już inne rejony Ameryki Północnej. Według Longstaff przewaga artefaktów kultury Western Stemmed na północnym zachodzie sugeruje, że jej członkowie mogą stanowić osobną falę migracyjną, która dotarła tam z północy nie wolnym od lodu korytarzem w środku kontynentu, ale wzdłuż wybrzeża Pacyfiku.

Najstarszy grot Western Stemmed datowany na około 11 tys. lat  (fot.  Laura Longstaff)

Analiza chemiczna grotów ujawnia również informacje na temat podróży i handlu prehistorycznych myśliwych-zbieraczy. Przy użyciu techniki fluorescencji rentgenowskiej Longstaff i jej zespół porównali narzędzia z Kelly Forks ze złożami geologicznymi użytymi do produkcji narzędzi. Wyniki wykazały, że ponad jedna czwarta badanych artefaktów została wykonana z rodzaju skały wulkanicznej z kopalni około 50 km na południe. Podobna ilość została wykonana ze skały z depozytów w górach Bitterroot w dzisiejszej Montanie, a niektóre z materiału pochodzącego aż ze środkowego Oregonu. Ponadto dwa groty stylem przypominają wyroby charakterystyczne dla północnych terenów Wielkich Równin. Zdaniem Longstaff pokazuje to, z jak daleka materiały docierały do Kelly Forks albo w ramach handlu, albo w skutek bezpośrednich migracji ludzi.

Tak więc zdaniem Longstaff Kelly Forks nie służyło jako stałe miejsce zamieszkania, ale raczej było tymczasowym obozem, w którym myśliwi odpoczywali, wykonywali narzędzia, łowili ryby i oprawiali zdobycz. Wyjątkowa dla tego stanowiska ilość artefaktów pokazuje, że wiele różnych osób zatrzymywało się tam w różnych okresach roku.

Rzeka North Fork Clearwater w pobliżu Kelly Forks (fot. Kelly Creek Fly Casters)


Czytaj także: Western Stemmed kontra Clovis - 2 punkty widzenia - Podwójny rodowód rdzennych Amerykanów - Człowiek współczesny z jaskini Tianyuan miał wspólnych przodków z dzisiejszymi rdzennymi Amerykanami - Jedyny szkielet Clovis rozwiązuje zagadkę pochodzenia Amerykanów

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz