piątek, 23 maja 2014

Nowe odkrycia i badania na peruwiańskiej ziemi

W kwietniu tego roku rozpoczęto prace w rejonie Chaquira, w dystrykcie Piura. Kierująca projektem archeolog María Elena Paredes podaje, że skupiono się na dwóch wykopach w Huaca Tallán, które to miejsce było wielokrotnie rabowane, a w ostatnich latach bardzo zaśmiecone przez okolicznych mieszkańców. W pierwszym wykopie natrafiono na mury z adobe (cegły suszonej na słońcu) o szerokości 0,90 metra i długości 4,30 metra, oddzielające dwa pomieszczenia, wewnętrzne i zewnętrzne. Drugi wykop odsłonił natomiast budowlę o podstawie prostokątnej, wykorzystywaną w dwóch okresach. W oparciu o znalezione naczynia ozdobione różnymi wzorami, przybory do polerowania ceramiki i inne przedmioty, uczeni uznali, że był to ośrodek kultury Tallán, stanowiący ważne centrum administracyjne. Sama budowla natomiast była wielkim magazynem, w którym przechowywano kukurydzę, bawełnę i inne produkty pochodzące z okolicznych ziem. Kultura Tallán obejmowała grupy etniczne, które w czasach prekolumbijskich zamieszkiwały przybrzeżne tereny obecnego dystryktu Piura. Ludność ta zajmowała się głównie rolnictwem, rybołówstwem i wymianą handlową. Swoje ośrodki założyli w latach 1000 – 1200 n.e.

Pozostałości budowli kultury Tallán (fot. El Comercio)
W najbliższych tygodniach zostaną też przedstawione rezultaty najnowszych badań nad ekspansją i systemem administracyjnym kultury Wari. Prace archeologiczne prowadzone są na stanowisku Vegachayoq Moqo, znajdującym się w odległości 23 kilometrów od miasta Ayacucho w dystrykcie Quinua, w prowincji Huamanga. Projektem kieruje José Ochatoma Paravicino z Universidad San Cristóbal de Huamanga, który podaje, że nowe odkrycia dostarczą również informacji na temat kultury Warpa, poprzedzającej Wari..

Prace wykopaliskowe na tereni Vegachayoq Moqo (for. Peru21)
Z kolei José Antonio Chávez, dyrektor Museo Santuarios Andinos de Arequipa, postanowił dowiedzieć się nieco więcej o życiu dziewczynki, której mumia została znaleziona w rejonie Cabanaconda (Caylloma) w 1995 roku przez archeologa Johana Reinharda. Ponad 500 lat temu dziewczynka, którą uczeni nazwali Juanita, została złożona w ofierze w wieku 13 lat. Dzięki pierwszym badaniom DNA już wcześniej było wiadomo, ze jej potomkowie żyją nadal w okolicy Cabanaconda. Tym razem jednak postanowiono przeanalizować próbkę krwi pobraną z pępowiny zmumifikowanego ciała. José Antonio Chávez zamierza na tej podstawie ustalić pochodzenie dziewczynki i jej rodziców, a nawet opracować jej drzewo genealogiczne. Zostaną też dokładnie przebadane nasiona i pyłki znalezione wokół zwłok w momencie odkrycia mumii, co dostarczy informacji o klimacie panującym na tych ziemiach w XV wieku.  

Mumia Juanity (fot. El Comercio)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz