piątek, 9 maja 2014

Papryka chili udomowiona na środkowym wschodzie Meksyku

Oryginalny artykuł: Birthplace of the domesticated chili pepper identified in Mexico. Phys.org 18.04.2014

Papryka chili została udomowiona w środkowo-wschodnim Meksyku - donosi międzynarodowy zespół badaczy pod kierownictwem botanika z University of California, Davis. Wyniki badań prowadzonych na czterech płaszczyznach - lingwistycznej, ekologicznej, archeologicznej i genetycznej - wskazują na region rozciągający się od południowych krańców stanu Puebla i północnych Oaxaca do południowo-wschodniego Veracruz i znajduje się bardziej na południe niż dotychczas sądzono. Jest on również inny niż zaproponowana lokalizacja dla fasoli i kukurydzy, które prawdopodobnie zostały udomowione w zachodnim Meksyku. Wyniki badań zostały opublikowane 21 kwietnia w internetowym wydaniu Proceedings of National Academy of Sciences w serii publikacji na temat udomowienia zwierząt i roślin.

Papryczki chili - jedna z najważniejszych roślin przyprawowych świata na bazarze Mercat de la Boqueria w Barcelonie (fot. Wikimedia Commons)

Udomowienie, czyli proces selektywnej hodowli dzikich gatunków roślin i zwierząt, budzi coraz większe zainteresowanie naukowców. Zdaniem Paula Geptsa, botanika z UC Davis i głównego autora projektu, określenie pochodzenia papryki chili nie jest jedynie akademickim ćwiczeniem, ale pomoże zrozumieć ewolucję genetyczną tego gatunku i generalnie rolnictwa, które było wielkim krokiem w rozwoju ludzkości w różnych rejonach świata. Z kolei te informacje dają nam narzędzia do opracowywania lepszych programów konserwacji zasobów genetycznych i podnoszenia wydajności programów hodowlanych, co będzie niezwykle istotne w walce ze skutkami zmian klimatycznych i zapewnieniu żywności dla rosnącej populacji Ziemi.


Gary P. Nabhan, współautor, etnobiolog i agroekolog z University of Arizona's Southwest Center zauważa, że jest to pierwsze badanie, które łączy dowody z różnych dziedzin, aby określić gdzie, kiedy, w jakich warunkach ekologicznych i przez kogo została udomowiona najważniejsza roślina przyprawowa świata.

Aby określić pochodzenie rośliny, naukowcy tradycyjnie zbadali jej genotyp w rejonach, gdzie zaobserwowano duże zróżnicowanie wśród jej dzikich przodków. Następnie zbadali również archeologiczne szczątki roślin, w tym pyłki, ziarna skrobi, a nawet zmineralizowane wydzieliny roślinne. Dodatkowo wzięli pod uwagę dane historyczno-lingwistyczne, szukając najwcześniejszych dowodów językowych na istnienie uprawnej papryki chili. Opracowali również model dystrybucji spokrewnionych gatunków roślinnych, aby przewidzieć, jakie rejony są środowiskowo najbardziej odpowiednie dla papryki i jej dzikich przodków.

Dowody genetyczne wskazują na północno-wschodni Meksyk jako miejsce udomowienia papryki chili. Jednak zestawienie dowodów ze wszystkich czterech dziedzin potwierdza, że papryka chili została udomowiona na środkowym wschodzie Meksyku.

Stany Puebla, Oaxaca i Veracruz na mapie Meksyku (mapa Wikimedia Commons)

Czytaj także: Najstarsze ślady papryki 2000 lat temu w Meksyku - Kuchnia starożytnych Majów - Historia udomowienia amerykańskich roślin i zwierząt - Warzywa, które zawdzięczamy starożytnym Amerykanom - Targowiska w Mezoameryce

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz